Κυριακή, 05 Δεκεμβρίου 2021 13:59

Έκαναν σεφτέ οι παίδες της ΑΕ Σαντορίνης, “καθάρισαν” στην επανάληψη στο ματς με τον ΑΠΑΣ Νάξου

Την πρώτη της νίκη στο παιδικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων πανηγύρισε το μεσημέρι της Κυριακής 5 Δεκεμβρίου η ΑΕ Σαντορίνης.

Η θηραϊκή ομάδα επικράτησε με σκορ 57-39 του ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια” με τους νεαρούς αθλητές του Χάρη Πεταλωτή να… παίρνουν γλυκιά εκδίκηση για την ήττα του εφηβικού τμήματος το Σάββατο το βράδυ από το αντίστοιχο τμήμα του σωματείου του νησιού της Αριάδνης.

Το παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΠΠΟΣ ήταν μοιρασμένο μέχρι το πρώτο ημίχρονο, όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν σχεδόν στο σκορ. Στην επανάληψη, όμως, το σκηνικό άλλαξε άρδην. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με άλλον “αέρα” στο παρκέ. Εκμεταλλευόμενοι την αστοχία και τα λάθη των Ναξιωτών του Μιχάλη Βερβαινιώτη κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και με “όπλo” τους τα κλεψίματα της μπάλας και το τρέξιμο στον αιφνιδιασμό ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα κι έτσι έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους στην πρώτη τους ήττα για φέτος.