Κυριακή, 12 Δεκεμβρίου 2021 18:20

Απόρθητο κάστρο το ΔΑΠΠΟΣ της ΑΕ Σαντορίνης... υπέκυψε και η Τερψιθέα

Επέστρεψε στις επιτυχίες η Α.Ε. Σαντορίνης καθώς στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής επικράτησε με 50-46 επί της Τερψιθέας Γλυφάδας. Οι γηπεδούχες διατήρησαν το αήττητο της έδρας τους μετά από τέσσερα παιχνίδια και πλέον έφτασαν τους 13 βαθμούς στον 2ο όμιλο της Α2 Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ Γυναικών.

Του Αντώνη Κοραή (neasantorinis.gr)

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες…ποιότητας, με τις αθλήτριες του Θοδωρή Μάμμου όμως να παίρνουν τη σημαντικότατη νίκη παρότι δεν βρέθηκαν στην καλύτερη τους ημέρα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς ιδιαίτερα αγχωμένα, με την αστοχία και τα λάθη να κυριαρχούν. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 6-9 υπέρ της Τερψιθέας, με την Α.Ε.Σ. να σκοράρει μόνο με την Μαριάννα Αξιοπούλου (2 τρίποντα).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι της Κορδαλή, όπου έφερε τη διαφορά στο +5 (6-11) για τις φιλοξενούμενες. Η ομάδα της Σαντορίνης αντέδρασε και με ένα σερί 8-0 μπήκε μπροστά στο σκορ με 14-11, αναγκάζοντας τον κ. Βασιλάκο να πάρει τάιμ άουτ. Με την επιστροφή στο παρκέ, η Ιωαννίδου ισοφάρισε με τρίποντο σε 14-14 αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Τερψιθέα καθώς η Αξιοπούλου είχε…διαφορετική άποψη. Με συνεχόμενα καλάθια της έμπειρης αθλήτριας, η διαφορά πήγε στο +7 (21-14) με τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 21-16.

266343067 4675841825792103 5071525333448047739 n

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εντυπωσιακά για την Α.Ε.Σ. καθώς η διαφορά ανέβηκε στους 13 πόντους (30-17) μετά από εύστοχο τρίποντο της Σιγάλα. Η ομάδα των Νοτίων Προαστίων όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Εκμεταλλευόμενη τις λάθος επιλογές των γηπεδούχων και έχοντας την Ιωαννίδου σε καλή ημέρα, κατάφερε να πραγματοποιήσει ένα εντυπωσιακό σερί και από καλάθι της Συγγρού πέρασε μπροστά με 34-36  10'' πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η Α.Ε.Σ μπήκε καλύτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο, σκόραρε 7 συνεχόμενους πόντους και μπήκε και πάλι στη θέση του οδηγού με 41-36. Η Τερψιθέα απάντησε και με ένα δικό της σερί προηγήθηκε με 43-44. Ακόμα ένα τρίποντο όμως από την Αξιοπούλου και δύο εύστοχες βολές της Ρεντζεπέρη, έδωσαν αέρα 4 πόντων (48-44) στην ομάδα του coach Μάμμου, ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα. Η Κορδαλή μείωσε σε 49-46, με την τελευταία επίθεση να είναι για τις γηπεδούχες. Η Συγγρού κατάφερε να κλέψει την μπάλα αλλά αστόχησε μόνη της κάτω απ’τό καλάθι, με την Παπαμαρκάκη να ευστοχεί στη συνέχεια σε μια από τις δυο βολές που κέρδισε και να διαμορφώνει το τελικό 50-46 για την ομάδα των Κυκλάδων.

Αυτή ήταν η 5η νίκη της ΑΕ Σαντορίνης στο πρωτάθλημα και πλέον άπαντες κοιτάζουν το επόμενο εκτός έδρας ματς με την ΑΕΚ Περιστερίου στο γήπεδο της Ανθούπολης.