Κυριακή, 23 Ιανουαρίου 2022 22:53

Σηκώνει τείχος στο ΔΑΠΠΟΣ η ΑΕ Σαντορίνης που υπέταξε και τον Αθηναϊκό

Σε απόρθητο φρούριο έχει μετατραπεί η έδρα της ΑΕ Σαντορίνης που νίκησε και τον Αθηναϊκό (47-44) κλείνοντας τον πρώτο γύρο με το απόλυτο 5 στα 5 στο ΔΑΠΠΟΣ.

Ανταπόκριση: Αντώνης Κοραής

Τα είχε όλα το ματς του 2ου ομίλου της Α2 Γυναικών που έγινε στο κλειστό του ΔΑΠΠΟΣ, με τα κορίτσια της ΑΕΣ μα ξεκινούν «μουδιασμένα» το παιχνίδι, αλλά να το ολοκληρώνουν με τεράστια αυτοσυγκέντρωση και σωστές επιλογές που έφεραν μία μεγάλη νίκη και συγκλονιστική εμφάνιση στο τέλος της αναμέτρησης.

AE SANTORINHS GIA TH GEORGIA

Το ματς ξεκίνησε με τις αθλήτριες της ΑΕ Σαντορίνης να κρατάνε ένα πανό που έγραφε το hashtag #με_τη_Γεωργία, τονίζοντας έτσι την στήριξη τους στην Γεωργία Μπήκα που έχει καταγγείλει βιασμό.

Η ροή του αγώνα

Ο Αθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, αιφνιδιάζοντας την ΑΕΣ, καθώς προηγήθηκε με 0-9, με την μεγαλύτερη διαφορά να φτάνει στους 12 πόντους (2-14) και το δεκάλεπτο να λήγει με 9-19.

Η ΑΕ Σαντορίνης πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, προσπάθησε να ισορροπήσει και κατάφερε να φτάσει στο -2, με το ημίχρονο να λήγει με 26-28.

Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΣ πίεσε και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ προς το τέλος με 38-36, με ένα καλάθι της Αξιοπούλου.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι δύο ο ομάδες πήγαν χέρι - χέρι μέχρι το τέλος. Η ΑΕ Σαντορίνης έδειξε ψυχραιμία και αυτοσυγκέντρωση στο τελευταίο δίλεπτο, με το σκορ να είναι 44-44 και την Ρεντζέπη με τρεις βολές να διαμορφώνει το τελικό 47-44.

Άτυχη στιγμή είχε η Ντάνη Σπηλιώτη, καθώς αποχώρησε τραυματίας στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.