Κυριακή, 23 Ιανουαρίου 2022 17:49

Μόνος πρώτος στη κορυφή ο... Α.Ο. Μυκόνου (pics & vid)

Την 10η και πιο σημαντική της νίκη πήρε σήμερα ο Α.Ο. Μυκόνου απέναντι στον Α.Ο. Πεύκης για τον 3ο όμιλο της Γ' Εθνικής κατηγορία, σε ένα ματς ντέρμπι με... όλη τη σημασία της λέξης.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ στη μεγαλύτερη διάρκειά του αγώνα αν και είχαν προβλήματα με το... ρεύμα. Η ζώνη όμως του Α.Ο. Πεύκης σε συνδυασμό με τα λάθη των γηπεδούχων, τους έδωσε την ευκαιρία να κλείσουν το πρώτο 20λεπτο με διαφορά ενός... πόντου.

Στο τρίτο 10λεπτό η κατάσταση συνέχιζε να είναι ένα απόλυτο ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου (37-40 στο 24', 46-45 στο 27', 48-49 στο 29'), με τους Αθηναίους να ξεκινάνε την τέταρτη και τελευταία με το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα στην κατοχή της (48-49).

Ο Α.Ο. Μυκόνου στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να τρέξει ένα ασταμάτητο 8-0 σερί μέχρι και το 37' (και 11-2 μέχρι το 38') με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάρη Μάρτζο και ξεφεύγοντας μέχρι και με σκορ 68-59.
Όμως Οι φιλοξενούμενοι όμως, δεν το έβαλαν κάτω και βρίσκοντας 5 αναπάντητους πόντους στο επόμενο λεπτό μείωσαν στους 4 (68-64), αλλά στην καίρια επίθεσή τους 42'' πριν το φινάλε υπέπεσαν σε βήματα -κάτι που στοίχισε την τελευταία τους ελπίδα.