Κυριακή, 30 Ιανουαρίου 2022 21:24

Πρώτη ήττα της ΑΕΣ στη Σαντορίνη από τον ανώτερο Πρωτέα Βούλας

Την πρώτη ήττα στην έδρα της για το φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η ΑΕ Σαντορίνης απέναντι στον πρωτοπόρο του ομίλου της Α2 Γυναικών Πρωτέα Βούλας.

Οι αθλήτριες της ΑΕΣ κοίταξαν κατάματα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα την ποιοτική και ανώτερη ομάδα του Πρωτέα, αλλά στα τελευταία 15 λεπτά της αναμέτρησης υπέκυψαν, γνωρίζοντας την ήττα με 44-64.

Η ήττα αυτή κόντρα σε έναν αντίπαλο με βάθος και ποιότητα στο ρόστερ του δεν σημαίνει κάτι για την ΑΕΣ, που κρατάει τα θετικά στοιχεία του αγώνα, που επέδειξε στις δύο πρώτες περιόδους.

AE SANTORINIS PROTEAS 3

Ο αγώνας

Πριν την έναρξη του αγώνα το μέλος του ΔΣ της ΑΕΣ, κ. Νίκος Βλαβιανός παρέδωσε μια ανθοδέσμη στην Αριαδνη Χατζηδάκη που έχει ξεκινήσει να παίζει Μπασκετ στην ακαδημία της ΑΕΣ και στη συνέχεια αγωνίστηκε στον ΠΑΟΚ και τώρα στον Πρωτέα.

'Οπως και με τον Αθηναϊκό την προηγούμενη αγωνιστική, το ματς ξεκίνησε με τις αθλήτριες της ΑΕ Σαντορίνης να κρατάνε ένα πανό που έγραφε το hashtag #με_τη_Γεωργία, τονίζοντας έτσι την στήριξη τους στην Γεωργία Μπήκα που έχει καταγγείλει βιασμό.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΣ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 9-8, όμως ένα σερί 0-9 του Πρωτέα έκλεισε το σκορ με 9-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο και πάλι η ΑΕΣ ήταν η ομάδα που πάτησε καλύτερα στο γήπεδο, βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με ένα σερί 10-0 εκανε το 19-17, αλλά η ποιότητα του Πρωτέα «μίλησε» με το ημιχρονο βρίσκει τις δύο ομάδες στο 24-26.

Στο 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πάνε χερι - χερι στο σκορ με την ΑΕΣ να προηγείται με 32-31, αλλά τη συνέχεια να ανήκει στον Πρωτεα με την Σπαθαρου να πετυχαινει 3 τρίποντα και την Χατζηβασιελίεου 1, πετυχαίνοντας ένα σερί 14-1, κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο στο +12 (33-45) .

Στο 4ο δεκάλεπτο η ΑΕ Σαντορίνης προσπάθηκσε, αλλά δεν μπόρεσε να μει στο ματς, με τον Πρωτέα Βούλας να παίρνει δίκαια τη νίκη με 44-64.

Με αυτή τη νίκη ο Πρωτέας επέστρεψε και πάλι στα επιτυχημένα αποτελέσματα και οδηγεί την κούρσα του ομίλου, ενώ η ΑΕΣ συνεχίζει την επιτυχημένη παρουσία του και στο επόμενο ματς αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Αγία Παρασκευή.