Κυριακή, 06 Φεβρουαρίου 2022 16:14

Κέρδισε τον ανταγωνιστικό Α.Σ. Πέρα και έκανε το 12-0 ο Α.Ο. Μυκόνου

Ο Α.Ο. Μυκόνου κατάφερε να πάρει την 12η συνεχόμενη νίκη του, παρά το γεγονός πως ο ΑΣ Πέρα ήταν πολύ ανταγωνιστικός στην αρχή της αναμέτρησης, όμως οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι, επικρατώντας με σκορ 67-87.

Η ομάδα της Αθήνας ξεκίνησε την αναμέτρηση με πολύ αποτελεσματική στην άμυνα κρατώντας μια από τις καλύτερες επιθέσεις της λίγκας στους μόλις 14 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά.

Όμως η «Dream Team» από το νησί των ανέμων βρήκαν λύσεις και κράτησαν τη διαφορά του σκορ σταθερά στο συν7 μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου.

Στα τελευταία δύο δεκάλεπτα, ο Α.Σ. Πέρας κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης βάζοντας δύσκολα στους πρωτοπόρους του ομίλου και κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (46-49) στο 26ο λεπτό.

Όμως από εκεί και πέρα όμως, οι Μυκονιάτες βρήκαν για άλλη μια φορά απαντήσεις μέσω της άμυνας τους και μετατρέποντας το 51-56 του 27' σε 58-72 στο 34' και κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 31-41, 53-62, 67-87

Α.Ο. Μυκόνου (Μανωλιστάκης): Ονάσουγλου 16 (2), Τσάμης 17, Αγγελακόπουλος 2, Μάρτζος 12 (2), Τσιάρας 13 (1), Μακρής 6, Στάνκοβιτς 12 (2), Καραμανλής 2, Δακτυλίδης 6 (2), Πάππας 1, Κατσαρέας, Λεβογιάννης Β.