Κυριακή, 20 Φεβρουαρίου 2022 21:18

Δια χειρός Ειρήνης Πέτσα, οι γυναίκες του ΑΟ Άνδρου πήραν τη δεύτερη νίκη επί του αξιόμαχου ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια”

Δεύτερη νίκη επί του ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια” σε λιγότερο από 24 ώρες για το γυναικείο τμήμα του ΑΟ Άνδρου.

273949932 308047994531573 4371999982417513392 n

Η ομάδα του βορειότερου νησιού του νομού Κυκλάδων μία ημέρα μετά την πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων, επικράτησε του αντιπάλου της και την Κυριακή 20 Φεβρουαρίου Νοεμβρίου το πρωί με σκορ 57-64 και βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία με οκτώ βαθμούς έχοντας το απόλυτο στις τέσσερις αναμετρήσεις που έχει δώσει ως σήμερα.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν η αναμέτρηση στο κλειστό γυμναστήριο του Δήμου Ερμούπολης “Δημήτριος Βικέλας” με τις τυπικά οικοδέσποινες του Μιχάλη Βερβαινιώτη να βάζουν δύσκολα στις Ανδριώτισσες του Κυριάκου Μουστάκα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα. Μπορεί, οι φιλοξενούμενες να είχαν το πάνω χέρι και να ξέφυγαν στην τρίτη περίοδο ακόμη και με +12 πόντους, ωστόσο το αξιόμαχο σύνολο της ορεινής Νάξου κατάφερε να μειώσει στους -2 και να διεκδικήσει επάξια το ροζ φύλλο αγώνα.

274192371 357265316058765 2465148946018446698 n

Η Ειρήνη Πέτσα, όμως, είχε διαφορετική άποψη! Η νεαρή αθλήτρια της Άνδρου με τρία καθοριστικά προσωπικά της εύστοχα τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο “καθάρισε” την υπόθεση νίκη δίνοντας το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα για την ομάδα της.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρουδιάς, Καλαβρός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-8, 26-28 (ημίχρονο), 43-48, 57-64.

ΑΠΑΣ ΝΑΞΟΥ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Μιχ. Βερβαινιώτης): Γιαννακοπούλου 8, Κωστούλα, Μαθιάσου 14 (2), Βελιανίτη, Πιτταρά, Χουζούρη Κ. 14 (2), Μαργαρίτη 11, Ζευγώλη, Κρητικού 10.

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Ζαχαρώδη, Πέτσα 22 (4), Γκουμένη 4, Κουλούρη 8, Φουντά Α. 2, Γιαχουντή 10, Νασοπούλου, Φουντά Π. 5 (1), Φυρίου, Σπυροπούλου, Λανέ 13.