Κυριακή, 20 Φεβρουαρίου 2022 22:16

Παλικαρίσια νίκη για τους ''μάγκες'' του Πανναξιακού ΑΟΚ στη Σύρο

Τεράστια νίκη που δίνει το προβάδισμα κατάκτησης του Πρωταθλήματος για τον μπασκετικό Πανναξιακό με σκορ 68-55 μέσα στην Σύρο επί του βασικού συνδιεκδικητή , Άρη Σύρου.

Το συγκρότημα του Μάριου Ονάσογλου ήταν μακράν καλύτερο του αντιπάλου του, είχε μεγαλύτερη συνοχή ως ομάδα και παίζοντας με συγκέντρωση στο αγωνιστικό πλάνο αλλά και με πάθος πέρασε θριαμβευτικά από τη Σύρο κάνοντας το πρώτο μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος Κυκλάδων.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν με 10-2 , με τους παίκτες του Μάριου Ονάσογλου να ισορροπούν στη συνέχεια το παιχνίδι, ενώ  βρήκαν λύσεις ώστε να περάσουν και μπροστά στο σκορ.

Το παιχνίδι είχε απόλυτη σχεδόν ισορροπία στα τρία πρώτα δεκάλεπτα με το προβάδισμα να εναλλάσσεται εκατέρωθεν (Α΄Δεκάλεπτο 14-15, Ημίχρονο 33-33, Γ' Δεκάλεπτο 47-47). Παρά την αγωνιστική ισορροπία , οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο παρκέ.

ARIS PANNAXIAKOS ANDRES

Έτσι, στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξαν ότι είναι "πιο ομάδα" , είχαν αποθέματα ενέργειας , "πάτησαν" γκάζι , περιόρισαν τους γηπεδούχους στους 8 μόλις πόντους και πήραν μια πανάξια , μάγκικη νίκη απέναντι στο βασικό συνδιεκδικητή του Πρωταθλήματος και μάλιστα μέσα στο "σπίτι" του.

Δεκάλεπτα: 14-15, 33-33, 47-47, 55-68

Άρης Σύρου (Νικολαϊδης) : Κολιούζογλου, Πετρόπουλος 6, Κρητικός, Κοσμάς 6, Δίπλαρος 4, Λιούδης, Κατεβατής, Σίνης 14 (1), Πέτροβιτς 8(1), Παπαφωτίου, Αγαδάκος 17 (1), Κοϊκάς

ARIS ANDRES

Πανναξιακός (Ονάσογλου): Δέτσης, Χίλα, Καλαβρός, Λάσκαρης, Σταθούλης 6(1), Μαγγιώρος 15(2), Ελευθερίου 3(1), Καραγκιολίδης 15(2), Σκούταρης 12(3), Μυλωνάς 6, Αγγελόπουλος 2, Ατζαμόγλου 9 (2)