Κυριακή, 06 Μαρτίου 2022 16:11

Ανίκητος ο ΑΠΑΣ φουλάρει για κορυφή

Τεράστιας σημασίας νίκη για το Ναξιώτικο Σύλλογο , αφού κατάφερε να επιβληθεί του Εθνικού με σκορ 79-71.

Η ομάδα του Λευτέρη Τσαουσίδη με αυτή τη νίκη έφτασε τις 3 συνεχόμενες στο Πρωτάθλημα της Β' Εθνικής και έχει εδραιωθεί πλέον στην 1η 3αδα , βλέποντας όνειρα ανόδου.

Το παιχνίδι είχε δαιμονιώδη ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν καλύτερα και να προηγούνται 24-18 στο Α' Δεκάλεπτο και 39-35 στο Ημίχρονο , στηριζόμενοι στην δημιουργία του Φώτη Βασιλόπουλου.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι παίχτες του Λευτέρη Τσαουσίδη μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και με καλές άμυνες και καθαρό μυαλό στην επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν με 57-52.

Στο τελευταίο καθοριστικό δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρέμειναν περισσότερο συγκεντρωμένοι από τους παίχτες του Νάσου Χούμπαυλη και κράτησαν το προβάδισμα .

Στο τελευταίο δίλεπτο ένα μεγάλο σουτ από τον Σωκράτη Ψαρόπουλο σε συνδυασμό με 4 συνεχόμενες άστοχες βολές του Εθνικού έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Το τελικό 79-71 κρίνεται δίκαιο βάσει της εικόνας των δυο ομάδων στο παρκέ , αποτέλεσμα που όπως είπαμε και νωρίτερα αποτελεί τεράστιας σημασίας νίκη για το  Ναξιώτικο Σύλλογο που δικαιούται να ονειρεύεται την άνοδο στην Α2.