Κυριακή, 13 Μαρτίου 2022 18:23

Ο Α.Ο. Μυκόνου πέρασε άνετα και από την Κω

Πέρασε άνετα και... από την Κω ο Α.Ο. Μυκόνου καθώς επικράτησε του τοπικού Α.Ο. Δικαίου με σκορ 61 - 98 και συνεχίζει την αήττητη πορεία του.

Οι φιλοξενούμενοι με τους Καράμπουλα, Τσάμη και Μάρτζο να αποδεικνύουν την κλάση τους, είχε ένα εύκολο απόγευμα στο νησί της Δωδεκανήσου. Οι γηπεδούχοι έβαλαν δυσκόλεψαν την ομάδα του κ. Μανωλιτσάκη μέχρι και τα μέσα της πρώτης περιόδου (8-7 στο 4’). Στη συνέχεια με τον Καράμπουλα να πετυχαίνει 10 συνεχόμενους πόντους το 10-10 έγινε…10-20 (8’) και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι, αφού η ομάδα της Μυκόνου ανέβαζε συνεχώς στροφές, αποδεικνύοντας την κλάση της. Το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με 12-27 σε μία μοναδική επιθετική μπασκετική παράσταση για τον Α.Ο. Μυκόνου, ο οποίος συνέχισε έτσι και στο β’ δεκάλεπτο. Τσάμης και Μάρτζος πήραν τη σκυτάλη και το σκορ έγινε 12-35 (13’), με τον Βάση να μειώνει σε 18-37 (17’). Με τρίποντο του Καράμπουλα το σκορ έγινε 20-40 για να λήξει το ημίχρονο με 22-47.

Σε ότι αφορά το 2ο ημίχρονο ο νικητής είχε κριθεί και το ζητούμενο ήταν το τελικό σκορ… Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν γρήγορα και με +30 (29-59), με την Α.Ε. Δικαίου να μην μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τους καλύτερους αντιπάλους της. Οι Κώοι έκαναν το 35-62, αλλά αμέσως ο Α.Ο. Μυκόνου άνοιξε τη ψαλίδα (35-69 στο 28’). Με συνεχόμενους πόντους του Παρβαντώνη, η ομάδα του Γιάννη Παπούλη πλησίασε σε 42-69, αλλά ο Μάρτζος ήταν και πάλι εκεί (42-72 στο 39’), για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 42-76.

Η τελευταία περίοδος είχε τυπική διαδικασία, αφού τα πάντα είχαν κριθεί… Ο Α.Ο. Μυκόνου δεν σταμάτησε (45-84 στο 35’), ενώ η διαφορά έφτασε και τους 40 πόντους (52-92), με τους Κυκλαδίτες να κάνουν ότι θέλουν (52-94) στο παρκέ και να κερδίζουν τελικά με 61-98. Για την Α.Ε. Δικαίου μεγαλύτερη σημασία έχει το επόμενο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Αγία Παρασκευή...

Τα δεκάλεπτα ήταν: 12-27, 22-47(ημ.), 42-76, 61-98
Διαιτητές: Λαζόγκα- Ραπτογιάννης