Σάββατο, 02 Απριλίου 2022 17:48

Στο τέλος “μίλησε” η καρδιά του πρωταθλητή, στον μεγάλο τελικό οι κορασίδες του ΑΟ Άνδρου

Ο ΑΟ Πάρου προηγήθηκε με οκτώ πόντους (28-36) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όμως ο ΑΟ Άνδρου με τρία τρίποντα “μαχαιριά” στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε σε μία σπουδαία ανατροπή και πέρασε στον τελικό του φάιναλ φορ των κορασίδων για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Οι περυσινές πρωταθλήτριες στην κατηγορία του Κυριάκου Μουστάκα επικράτησαν με σκορ 70-58 το απόγευμα του Σαββάτου 2 Απριλίου στον πρώτο ημιτελικό στο κλειστό γυμναστήριο της Μυκόνου έχοντας σε πολύ μεγάλη ημέρα την Ειρήνη Πέτσα και την Ευγενία Λανέ, χωρίς αυτό να σημαίνει πως και οι υπόλοιπες που χρησιμοποιήθηκαν υστέρησαν.

Άξιες συγχαρητηρίων και οι νεαρές αθλήτριες των Γιώργου Καραμούζη και Γιώργου Ζαμπακόλα. Ανέτρεψαν την εις βάρος τους διαφορά (22-8) δύο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, πέρασαν μπροστά με +8 στο τέλος της δευτέρας περιόδου και έδειχναν ικανές μέχρι τέλους να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα που θα τις οδηγούσε στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Από ένα τρίποντο της Πέτσα και της Κωνσταντίνας Λεμπέση στις αρχές του παιχνιδιού έφεραν την Άνδρο μπροστά με +10 (16-6).Η διαφορά “ανέβηκε” στους +14 (22-8) για να ροκανίσει την διαφορά η Πάρος με την Φλώρα Βιώνη και λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 22-17.

Η νεαρή αθλήτρια έχοντας ως συμπαραστάτες της τις Μαρίνα Αποστολοπούλου και Ιακωβίνα Πετροπούλου πέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ με 22-23 κι έφτασαν στο +8 (28-36) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι Ανδριώτισσες περιόρισαν επιθετικά την Βιώνη κι αφού κατάφεραν να το πετύχουν ανέκτησαν το προβάδισμα 4:14 πριν το τέλος με σκορ 43-42 για να λήξει η περίοδος με σκορ 47-45.

Η Πέτσα… πήρε το όπλο της στην τελευταία περίοδο. Δύο εύστοχα σουτ έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ. έδωσε “αέρα” στην Άνδρο με +10 (60-50) για να… τελειώσει το παιχνίδι η Χέλμη με τον ίδιο τρόπο 2:12 (66-57) πριν ακουστεί για τελευταία φορά η κόρνα της γραμματείας και οι αθλήτριες του Μουστάκα ξεσπάσουν σε πανηγυρισμούς.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Οικονόμου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 28-36 (ημίχρονο), 47-45, 70-58.

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Λεμπέσης Παν., Πέτσα 23 (3), Λεμπέση Κων. 5 (1), Γκουμένη 7, Αντώνογλου, Εσάι, Νασοπούλου 4, Χέλμη 9 (2), Σπυροπούλου, Λανέ 20, Ζαχαρώδη 2, Φουντά.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Γ. Καραμούζης, Γ. Ζαμπακόλας): Κοττίκα 3, Ρούσσου, Αποστολοπούλου 10, Βιώνη 35, Περράκη, Καραντάκη Βασ., Καραντάκη Δημ,, Συριανού, Οικονόμου, Πετροπούλου 10.

Δείτε τη ζωντανή μετάδοση του 1ου ημιτελικού.