Κυριακή, 03 Απριλίου 2022 18:38

Άδικη ήττα από «χειρουργική» απόφαση των διαιτητών

Την ήττα στην παράταση γνώρισε ο ΑΠΑΣ από τον πρωτοπόρο Παπάγου στην παράταση με σκορ 86-85 (κ.δ. 77-77).

Το παιχνίδι έκρινε μια «χειρουργική» διαιτητική απόφαση αφού 1" πριν τη λήξη της παράτασης και με το ματς ισόπαλο 85-85 έδωσαν φάουλ πίσω από το κέντρο σε προσπάθεια του Δελιδη να ντριμπλαρει ανάμεσα από σώματα με σκοπό να βρει χώρο για το σουτ ...της απελπισίας.

Πραγματικά άδικο να κρίνεται ένα τέτοιο σπουδαίο παιχνίδι που προσέφερε πολλές συγκινήσεις από τέτοια απόφαση καθώς και η προσπάθεια των αθλητών του ΑΠΑΣ αδικειται αλλά και σαφώς ο ιστορικός Παπάγου δεν θέλει να κερδίζει έτσι τα παιχνίδια.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπυ με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα που έφτασε και στους 14 πόντους στο Γ Δεκάλεπτο αλλά τον Παπάγου με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο ροκανίσει τη διαφορά με πρωταγωνιστές τους Κοη και Καρούζο και έστειλε το ματς στην παράταση (κανονική διάρκεια 77-77).

Εκεί το ντέρμπυ συνεχίστηκε , ο ΑΠΑΣ είχε μοναδική ευκαιρία 15"" πριν τη λήξη να πάρει τη νίκη αλλά το σουτ 3 πόντων του Μιλεντιγιεβιτς ήταν αστοχο και στην εξέλιξη της φάσης με 1" να υπολείπεται το σφύριγμα των διαιτητών που είδαν φάουλ πίσω από το κέντρο έδωσε το δικαίωμα στον Δελιδη (ευστόχησε στην πρώτη ,αστόχησε στη δεύτερη) να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του .