Τετάρτη, 13 Απριλίου 2022 20:43

Νίκη γοήτρου για ΑΟ Ερμούπολης επί του Περιστεριώνα και “δώρο” πιθανής πρωτιάς στον ΑΟ Άνδρου

Την πρώτη νίκη στο παιδικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων, σημείωσε ο ΑΟ Ερμούπολης για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, επικρατώντας στο ανοικτό γήπεδο του Αθλητικού Κέντρου Δήμου Ερμούπολης του Περιστεριώνα με σκορ 51-45.

Μία νίκη που ουσιαστικά… χάρισε την πρωτιά στον Α’ όμιλο στον ΑΟ Άνδρου. Το μοναδικό παράθυρο στο να έχουμε αλλαγή σε αυτόν που θα τερματίσει πρώτος στον όμιλο είναι να υπάρξει ήττα της Άνδρου με +18 πόντους από τον Περιστεριώνα, όσους είχε κερδίσει (61-43) η ομάδα του Κυριάκου Μουστάκα στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, στην αναμέτρηση της προσεχής Κυριακής (17/4, 2:00 μ.μ.) και να ηττηθεί επίσης από τον Άρη Σύρου στο τελευταίο παιχνίδι, ώστε να βρεθεί πρώτο στη βαθμολογία το σωματείο της Τήνου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του παιχνιδιού της Τετάρτης 13 Απριλίου, ο ΑΟ Ερμούπολης διασφάλισε την πολύ μεγάλη νίκη μόλις στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι νεαροί αθλητές του Λάζαρου Τσιομπάνη “γύρισαν” το παιχνίδι, βελτίωσαν την άμυνά τους κι έτρεξαν επιμέρους σκορ 14-6 απέναντι στους ανταγωνιστικούς φιλοξενούμενους του Αντώνη Βιδάλη, που μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου έλεγχαν το ματς και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ.