Σάββατο, 30 Απριλίου 2022 20:29

“Λύγισε” τον Περιστεριώνα Τήνου στην παράταση και προκρίθηκε στον τελικό ο ΑΟ Πάρου

Ο ΑΟ Πάρου χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να κάμψει τη σθεναρή αντίσταση του Περιστεριώνα και να επικρατήσει με σκορ 57-51 (51-51 κ.αγ.) παίρνοντας την πρόκριση για τον κυριακάτικο (1/5) τελικό του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό, οι νεαροί αθλητές των δύο ομάδων εμφανίστηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Μάρπησσας αρκετά νευρικοί κάνοντας αμφότεροι πολλά λάθη. Αν και οι παίκτες του Αντώνη Βιδάλη κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους τρία λεπτά πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου, όπου ήταν μπροστά με +6 (45-51), οι τυπικά γηπεδούχοι του Θοδωρή Καζακίδη δεν τα παράτησαν.

279134213 396868285408423 8129795241573194413 n

Με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων του Αλέσιο Βλάσι, αρχικά μείωσαν στους -3 (48-51) και στη συνέχεια, στα 15’’ έστειλαν το ματς στην παράταση, ενώ στην τελευταία επίθεση του Περιστεριώνα η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στο σουτ που επιχείρησε ο Ιωσήφ Μαρκουΐζος από κοντινή απόσταση.

278712552 580079643147669 6378986098898948914 n

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Παριανοί “έσφιξαν” την άμυνά τους, πήραν τα ριμπάουντ που δεν κατάφεραν να πάρουν στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού και μην επιτρέποντας στους Τηνιακούς να πετύχουν καλάθι πήραν την πολύ μεγάλη νίκη που τους φέρνει στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης μετά από 663 ημέρες και συγκεκριμένα από τον ματς με αντίπαλο τον ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια” στις 7 Ιουλίου του 2020, όπου και ηττήθηκαν με σκορ 49-50.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Άγγ. Σαμοθράκης, Κων. Παπαδημητρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 32-34 (ημίχρονο), 38-43, 51-51 (κ.αγ.), 57-51.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Θοδ. Καζακίδης): Θωμόπουλος, Μπιλίρης 2, Κυπραίος, Σωφρονάς, Σιφναίος, Λυμαράκης 3, Ζαμπουνίδης, Σκιαδάς 8, Ρίνι 22 (1), Βλάσι 22 (4), Παντελαίος.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Γιαννίτσης, Κλαυδιανός, Ψάρρος 7 (1), Φώσκολος, Μαχμούτι 3 (1), Παπαευθυμίου, Παρασκευάς, Δελλατόλας 2, Μαρκουΐζος 14 (3), Βλαστός 16 (1), Πολυκανδρίτης, Νικολόπουλος 9 (1).