Κυριακή, 15 Μαΐου 2022 18:26

“Πλήρωσαν” το κακό δεύτερο ημίχρονο, αλλά με σκληρή δουλειά το μέλλον ανήκει στις κορασίδες του ΑΟ Άνδρου

Ένας ΑΟ Άνδρου με δύο… πρόσωπα εμφανίστηκε το απόγευμα της Κυριακής 15 Μαΐου στο κλειστό γυμναστήριο του “Λίντο”.

Οι πρωταθλήτριες Κυκλάδων ηττήθηκαν με σκορ 35-49 από τον Ηρακλή 2000 κι αποχαιρέτησαν με ήττα τους αγώνες τους στον Δ’ όμιλο της προκριματικής φάσης του πανελλήνιου πρωταθλήματος που διεξήχθησαν το τελευταίο τριήμερο στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Οι νεαρές αθλήτριες του Κυριάκου Μουστάκα μπορεί να τερμάτισαν στην 3η θέση του ομίλου και να έφυγαν από τη Μεγαλόνησο με δύο κίτρινα φύλλα στις αποσκευές τους μετά και την ήττα της πρεμιέρας από τον ΓΑΣ Ανδρογέα, ωστόσο τους αξίζουν θερμά συγχαρητήρια για την πορεία τους, για όλη την διαδρομή που έκαναν.

Αν και δεν ταξίδεψαν στην Κρήτη με τον τίτλο του φαβορί, τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και ένα θερμό χειροκρότημα. Τα κορίτσια πήραν πολύτιμες εμπειρίες, γέμισαν με αυτοπεποίθηση και το μέλλον τους ανήκει. Όλοι έχουν το καθήκον να σταθούν στο πλευρό τους και να αναδείξουν αυτή την μεγάλη προσπάθεια που γίνεται κάτω από δύσκολες καταστάσεις μιας και όλη τη σεζόν δίνουν τους εντός έδρας αγώνες για την ΕΣΚΚ στο ανοικτό γήπεδο του “Εμπειρίκιου” κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες κυρίως την χειμερινή περίοδο.

and Hra

Στα του κυριακάτικου παιχνιδιού, οι Ανδριώτισσες ξεκίνησαν εντυπωσιακά (9-0), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 17-7, με κορυφαία την Ειρήνη Πέτσα. Σταδιακά, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, αφού τα κορίτσια του Αποστόλη Γιασεμή… ανέβασαν στροφές. Το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε με επιμέρους σκορ 8-22 και στο ημίχρονο ο Ηρακλής 200 προηγήθηκε με +4 (25-29). Στην επανάληψη, ο ΑΟ Άνδρου πέτυχε μόλις 10 πόντους, οι τυπικά φιλοξενούμενες τους διπλάσιους και πήραν τη νίκη με διψήφια διαφορά.

279900395 420739602832327 4766706604040421413 n

Έτσι, οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στην Κρήτη με απολογισμό μία νίκη και μία ήττα στον Δ’ όμιλο της προκριματικής φάσης, με τον Ανδρογέα Ηρακλείου να παίρνει το εισιτήριο για το Final_8.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πετράκης, Τσαΐρίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-7, 25-29 (ημίχρονο), 28-39, 35-49.

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Λεμπέση Π., Πέτσα 20 (2), Λεμπέση Κ. 5 (1), Εσάι, Νασοπούλου, Χέλμη 3, Φυρίου, Σπυρόπουλου, Λανέ 7 (1), Ζαχαρώδη, Κουμένη, Φουντά.

ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Τσίτση, Σακελλαρίου Α., Ντόστι 1, Σακελλαρίου Μ. 8, Διακομανώλη, Διακαντώνη 2, Κασιώτη, Τσολερίδη 4, Αγρέλλη 18, Καραναστάση 16, Φάσκο.