Σάββατο, 04 Ιουνίου 2022 15:50

Πρωταθλητής Κυκλάδων ο Πανναξιακός

Στο ...θρόνο του επέστρεψε μετά από 7 χρόνια ο μπασκετικός Πανναξιακός (τελευταία φορά που κατέκτησε το Πρωτάθλημα ήταν την Αγωνιστική περίοδο 2014-2015) αφού στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με αντίπαλο τον ΑΟ Ερμούπολης επιβλήθηκε άνετα με σκορ 66-35 , κατακτώντας το Πρωτάθλημα Κυκλάδων.
Οι φιλοξενούμενοι προβλημάτισαν τους γηπεδούχους στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης, όμως το time out αφύπνιση του Coach Ονάσογλου έπιασε τόπο και βρήκε τον Πανναξιακό να προηγείται στο Α΄Δεκάλεπτο με 15-10.
Η συνέχεια ήταν εύκολη για τους Πρωταθλητές αφού βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν από το ημίχρονο να βάλουν τις βάσεις για την πολυπόθητη νίκη (Σκορ ημιχρόνου 31-15).
Το δεύτερο ημίχρονο έδωσε την ευκαιρία στους προπονητές των δυο ομάδων να ανοίξουν το rotation και να δώσουν την ευκαιρία σε όλους του παίχτες που είχαν στη διάθεσή τους να αγωνιστούν .
Στα highlight της αναμέτρησης οι πολύ θετικές εμφανίσεις των πιτσιρικάδων Μανώλη Δέτση του Πανναξιακού και των Πρίντεζη , Τσιομπάνη και Φαχίμ που πήραν πολύ χρόνο συμμετοχής από τους προπονητές τους επιβραβεύοντας την προσπάθειά τους στο παρκέ.

Ο Πρωταθλητής Πανναξιακός θα συμμετάσχει σε αγώνες μπαράζ που θα γίνουν στην Αθήνα μεταξύ 22 και 26 Ιουνίου με αντιπάλους την ΕΑ Καλύμνου (Δωδεκάνησα), ΑΕ Καρλοβασίου (Σάμος), Αιολικό Μυτιλήνης (Λέσβος) και τον Πρωταθλητή Χίου (ΝΟ Θυμιανών και Ίωνες Χίου θα λύσουν σήμερα και ώρα 19,30 τις διαφορές τους στον μεγάλο τελικό της σειράς με το σκορ μέχρι τώρα να είναι 4-4!!).