Παρασκευή, 24 Ιουνίου 2022 19:25

Ήττα του Πανναξιακού ΑΟΚ από την ΕΑ Καλύμνου στην πρεμιέρα των μπαράζ με γκρι σκιές

Ο Πανναξιακός ΑΟΚ ηττήθηκε με σκορ 55-54 από την ΕΑ Καλύμνου το απόγευμα της Παρασκευής 24 Ιουνίου στην πρεμιέρα των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στην Γ’ εθνική, πληρώνοντας τον κακό του εαυτό στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά πάνω από όλα την ανεκδιήγητη διαιτησία των Παπαφωτίου και Δελαγραμμάτικα, που εν πολλοίς διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα με τις αποφάσεις τους.

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού νωρίτερα βρέθηκε στο -13, οι “σφουγγαράδες” λύγισαν τους πρωταθλητές Κυκλάδων και κερδίζοντας αύριο τον Αιολικό Μυτιλήνης, μπορεί να πανηγυρίσουν από νωρίς την άνοδο της στις εθνικές κατηγορίες, για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

288644135 1144890432748434 2489447626573981640 n

Αντίθετα, οι Ναξιώτες του Μάριου Ονάσογλου που ήταν πολύ καλοί για τρία δεκάλεπτα και είχαν το πάνω χέρι στην υπόθεση ροζ φύλλο, χρειάζονται πλέον δύο νίκες με ΝΟ Θυμιανών το Σάββατο (25/6, 4:00 μ.μ.) και με Αιολικό Μυτιλήνης την Κυριακή (26/6, 3:00 μ.μ.) για να πάρουν έστω τη δεύτερη θέση που από τη στιγμή που όπως ακούγεται ότι ο ΒΑΟΛ Χίου θα δεν θα κατέβει στη Γ’ εθνική, ο δεύτερος στον ειδικό όμιλο αυτού του τουρνουά θα πάρει κι εκείνος το εισιτήριο για τις εθνικές κατηγορίες.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό γυμναστήριο του Μετς. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν “μουδιασμένα”, κάτι αρκετά φυσιολογικό με βάση τη σημασία και κρισιμότητα του αγώνα. Με τρίποντο του Θεοφιλάκου, η ΕΑΚΑ προηγήθηκε 6-5 στο 7:01 με τον Πανναξιακό να αντιδράει και να παίρνει το προβάδισμα με τον έμπειρο Γιάννη Καραγκιολίδη (8-9 στο 3.30). Με αιχμή του δόρατος τον Βλαγκόγια, οι Καλύμνιοι πήραν ξανά τα ηνία (13-11 στο 8’), όμως Αγγελόπουλος και Καραγιάννης διαμόρφωσαν το 13-15 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ναξιώτες επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και με τρίποντο του X;arh Ατζαμόγλου στο 6:45 προηγήθηκαν με +7 (22-15). Ο Θεοφιλάκος μείωσε προσωρινά σε 20-24, με τον Γιάννη Μαγγιώρο να αναλαμβάνει δράση στη συνέχεια και ο Πανναξιακός με ένα σερί 9-0 να κάνει το σκορ 20-33.

289128391 600678077966476 3490811701826930991 n

Στην τρίτη περίοδο, οι τυπικά γηπεδούχοι του Γιώργου Μαύρου βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους, ωστόσο επιθετικά δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα, με τους πρωταθλητές Δωδεκανήσου να παραμένουν σε χαμηλά ποσοστά ευστοχίας. Ο Πανναξιακός ξέφυγε με +13 (26-39 στο 8:57) για δεύτερη φορά μετά το 22-35 του πρώτου ημιχρόνου, με την ΕΑΚΑ να βρίσκει λύσεις με τους Βλαγκόγια και Τσαούση και να μειώνει σε 33-41 στο 1:54. Με τον Δήμο Αγγελόπουλο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (34-44) για να κλείσει η τρίτη περίοδος με καλάθι του Βλαγκόγια (36-44).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΕΑΚΑ έκανε τη μεγάλη ανατροπή… Οι Ναξιώτες είχαν μπλοκάρει επιθετικά, δεν μπορούσαν να βρουν στόχο και μετά το τρίποντο του Ατζαμόγλου στο 7:33 (40-47) οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν μπροστά. Βέβαια, σε αυτό βοήθησε αρκετά το… σπρώξιμο των διαιτητών που πολλές φορές έκλειναν τα μάτια σε πεντακάθαρες φάσεις, ενώ χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως το 1ο ομαδικό φάουλ της Καλύμνου δόθηκε στα 52,7’’ πριν το τέλος (!), ενώ εκτέλεσαν στις περίπου 20 ελεύθερες βολές, με τον Πανναξιακό να μην έχει ούτε καν τις μισές… Επίσης, σε φάση που παίκτης των πρωταθλητών Δωδεκανήσου έκανε ολοφάνερα βήματα και όλο το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι, οι διαιτητές άκουσαν την φωνή του Μάριου Ονάσογλου που αντέδρασε στον μη καταλογισμό της παράβασης και τον χρέωσαν με τεχνική ποινή!!

Από εκεί και πέρα, με Τσαούση και Σίσιου η ΕΑΚΑ μείωσε σε 45-47 στο 4:50, για να απαντήσει με απίθανο-τυχερό τρίποντο ο Καραγκιολίδης (45-50 στο 3:46). Ο Βλαγκόγιας έκανε το 47-50 και ο Μαγγιώρος το 47-52 στο 2:39 που έκλεψε τη μπάλα και ξεχύθηκε στον αιφνιδιασμό. Ο Σίσιου με 2/2 βολές στο 2:34 μείωσε σε 49-52 για να ισοφαρίσει με τρίποντο ο Ρογαλίδης στο 1:57 (52-52). Ο Τσαούσης με μία βολή έκανε το 53-52 (1:34) για να ακολουθήσει λάθος του Μαγγιώργου (στο 1:15) και του Τσαούση (στα 58’’). Στα 39’ ο Ατζάμογλου αστόχησε σε δίποντο, αλλά μετά από διεκδίκηση η κατοχή έμεινε στον Πανναξιακό και στα 37,1’’ μετά από επαναφορά ο Μυλωνάς έκανε το 53-54. Στην τελευταία επίθεση της ΕΑΚΑ ο Τσαούσης κατάφερε μα σκοράρει (55-54) διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, αφού οι Ναξιώτες δεν έκαναν τίποτα καλό στο χρόνο που απέμενε.