Σάββατο, 25 Ιουνίου 2022 19:16

Ένα κακό τέταρτο δεκάλεπτο επιθετικά έφερε την ήττα από τον ΝΟ Θυμιανών για τον Πανναξιακό ΑΟΚ  [pics]

Ο Πανναξιακός ΑΟΚ για τρία δεκάλεπτα έδειξε ικανός να διεκδικήσει τη νίκη επί του ΝΟ Θυμιανών, όμως λύγισε, στην τέταρτη περίοδο και ηττήθηκε με σκορ 57-65 στο δεύτερο παιχνίδι που έδωσε στο ειδικό πρωτάθλημα για την άνοδο στην Γ’ εθνική στο κλειστό γυμναστήριο του Μετς το απόγευμα του Σαββάτου 25 Ιουνίου.

Οι πρωταθλητές Κυκλάδων μία ημέρα μετά την ήττα της πρεμιέρας από την ΕΑ Καλύμνου και παρά τις απουσίες των τραυματιών Σκούταρη και Σταθούλη, παρουσίασαν ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο, αλλά στο τέλος έμειναν από δυνάμεις και λύσεις, ενώ η μπάλα αρκετές φορές δεν τους έκανε το χατίρι, ακόμη κι όταν ήταν εντελώς μόνοι τους κάτω από το αντίπαλο καλάθι…

PANNAXIAKOS THYMIANA 1

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μάριου Ονάσογλου πέτυχαν μόλις επτά πόντους με τους Καλαβρό, Αγγελόπουλο και Καραγκιολίδη να είναι φορτωμένοι με τέσσερα φάουλ στην πλάτη τους… Πλέον καλούνται στο κυριακάτικο (26/6, 1:00 μ.μ.) παιχνίδι με αντίπαλο τον Αιολικό Μυτιλήνης να αναζητήσουν τη νίκη γοήτρου και όπως τους είπες ο προπονητής τους στο τέλος του αγώνα με τον ΝΟΘ «…πάμε να δείξουμε στο τελευταίο μας παιχνίδι ένα καλύτερο πρόσωπο».

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό του Μετς με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ κι έτσι το 14-16 υπέρ των πρωταθλητών Χίου κρίνεται άκρως δίκαιο.

PANNAXIAKOS THYMIANA 2

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Χιώτες του Πέτρου Συμιακάκη προηγήθηκαν με +4 (14-18), αλλά ο Πανναξιακός αντέδρασε. Κατάφερε με ένα σερί 7-0 να μετατρέψει το 19-21 σε 26-21 με δύο εύστοχες βολές του Καραγκιολίδη στο 4:39. Ο ΝΟΘ, όμως χάρη στον επιθετικό οίστρο του Χατζηχρήστου κατάφερε να φέρει την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (29-28), ενώ ο Καλιμανάς που είχε βρει στόχο έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ. με τρίποντο στο 1:35 έδωσε προβάδισμα στον ΝΟΘ με +2 (29-31). Το εύστοχο τρίποντο του Βόμβα έδωσε ισχνό προβάδισμα στον Πανναξιακό με το τέλος του ημιχρόνου (32-31).

Με δύο εύστοχα τρίποντα εκατέρωθεν ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, αλλά οι Ναξιώτες ήταν εκείνοι που στη συνέχεια επέβαλαν τον ρυθμό τους. Με το δεύτερο προσωπικό του τρίποντο, ο Χάρης Ατζαμόγλου έδωσε “αέρα” 7 πόντων στην ομάδα του (43-36) στο 5:22, αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ του Παντελίδα και τα αντίστοιχα καλάθια του έβαλαν τους Χιώτες ξανά στο παιχνίδι (48-46), για να έρθει ο Καλογεράκης με τρίποντο να δώσει προβάδισμα στον ΝΟΘ με +1 (48-49) στο 1:36 πριν τελειώσει η περίοδος (50-49).

PANNAXIAKOS THYMIANA 3

Για περίπου έξι λεπτά οι τυπικά γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν στόχο στο τέταρτο δεκάλεπτο. Το πρώτο καλάθι του Πανναξιακού πέτυχε ο Αγγελόπουλος στο 3:42 (52-55). Στο 1:41 ο Μαγγιώρος έκλεψε την μπάλα, ξεχύθηκε στον αιφνιδιασμό, αλλά η “σπυριάρα” δεν του έκανε το χατίρι και στην επόμενη επίθεση του ΝΟΘ, ο Καλιμανάς πέτυχε το τέταρτο προσωπικό του τρίποντο (55-63) στο 1:02 τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι και χαρίζοντας στην ομάδα του την πρώτη της νίκη σε αυτό το τουρνουά.