Κυριακή, 03 Ιουλίου 2022 20:03

Πρωταθλήτριες Κυκλάδων οι Παγκορασίδες του Περιστεριώνα Τήνου

Οι Παγκορασίδες του Περιστεριώνα Τήνου κατέκτησαν το Πρωτάθλημα Κυκλάδων καθώς επικράτησαν με σκορ 34-33 της αντίστοιχης ομάδας του Α.Ο. Μυκόνου.

Σε ένα ματς διαφήμιση για το μπάσκετ, οι Μυκονιάτισσες ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς καθώς κατάφεραν να προηγηθούν στα πρώτα λεπτά με σκορ 0-4. Η ομάδα της Τήνου όμως ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να πάρει προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος της 1η περιόδου (12-6). Αν και το 2ο οχτάλεπτο η ομάδα της Μυκόνου βελτιώθηκε δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον ημίχρονο να λήγει 17 - 14.

Το ματς ξεκίνησε με την ομάδα της Μυκόνου να ισοφαρίζει το σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου με σκορ 25 - 25. Στο τελευταίο ημίχρονο ο ρυθμός και από τις δύο ομάδες ανέβηκε. Η ομάδα του κ. Παναγιώτη Τσιώτη πήρε το προβάδισμα με δύο συνεχόμενα τρίποντα (33 -27) όμως λίγο πριν τη λήξη του τελικού τα κορίτσια του Άγγελου Τσάμη ισοφάρισαν σε 33 - 33.

Το πρωτάθλημα στον Περιστεριώνα Τήνου έδωσε η Δενεκαρία η οποία κέρδισε φάουλ 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ευστόχησε στη μία. Η ομάδα του Α.Ο. Μυκόνου είχε την ευκαιρία σε δύο περιπτώσεις να πάρει τη νίκη όμως αστόχησε στα 2 τελευταία σουτ.

Διαιτητές αγώνα ήταν οι κ.κ. Οικονόμου Αποστόλης και Τσικούρας Βαγγέλης.

Οχτάλεπτα: 12 - 6, 17 - 14 ημ. 25 - 25, 34 - 33

Περιστεριώνας Τήνου (Παγιώτης Τσιώτης): Απέργη, Σαρρή, Δενεκαρία 24 (1), Παγανέλη, Μαραγκού 1, Παλαμάρη, Πλυτά 4, Βιδάλη, Λούβαρη 2, Μπουζαλάκου 3 (1), Λούβαρη Μ.

Α.Ο. Μυκόνου (Άγγελος Τσάμης): Γεωργίου, Ραπάι, Δακτυλίδης, Μπίσκα, Ξυδάκης, Γεροντή 4, Στυλιανού 2, Μπουτσάι Ε. 6, Θειακούλη, Κουμριά 11, Μπουτσάι Ε. 10.