Τετάρτη, 21 Σεπτεμβρίου 2022 19:32

Το πάλεψε ο Α.Ο. Μυκόνου αλλά ηττήθηκε από τον Πρωτέα Βούλας

Ο Α.Ο. Μυκόνου δεν τα κατάφερε απέναντι στον Πρωτέα Βούλας καθώς ηττήθηκε με σκορ 67-61 και αποκλείστηκε από το Κύπελλο Ελλάδος.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Α.Ο. Μυκόνου κατάφερε να κερδίσει το πρώτο 10λεπτο με σκορ 16-19. Οι γηπεδούχοι όμως με όπλο τους την πολύ καλή άμυνα και την ευστοχία έξω από τα 6.75 κατάφεραν να κάνουν ένα 11-0 (27-19) και να τελειώσουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ 39 - 29.

Στη τρίτη περίοδο οι Μυκονιάτες με πρωταγωνιστές, τους Καράμπουλα και Διαμαντάκο κατάφερε να μειώσει στο -3 με (50-47) και το πρώτο μισό του ημιχρόνου να λήγει 53 - 46. Ο Πρωτέας Βούλας με πρωταγωνιστές στη τελευταία περίοδο τους αδελφούς Καραμαλέγκους με δύο δικά τους τρίποντα πήγε ξανά η διαφορά σε διψήφιο αριθμό (59 - 47).

ΑΟ Μυκόνου κατάφερε να επιστρέφει, και να ισοφαρίζει σε 61-61 με καλάθι και φάουλ του Σπυριδωνίδη, όμως ο Γάργαλης με ένα άψογα εκτελεσμένο πικ εν ρολ με τον Κυριλή διαμόρφωσε στα 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα το 64-61, για να αστοχήσει στη συνέχεια σε τρίποντο ο Σπυριδωνίδης.

Δεκάλεπτα: 16 - 19, 39 - 27 ημ. 53 - 47, 67 - 61

Πρωτέας Βούλας (Τέρζης): Δενδρινός 2, Βεσκούκης 7 (1), Ματσάγγος 4, Βλάχος 2, Κυριλής 7, Βισνιέφσκι, Παππαδάκος, Σκορδάς 9, Καραμαλέγκος 15 (3), Τσακαρίδης 2, Γάργαλης 11 (1), Καραμαλέγκος 8 (2)

ΑΟ Μυκόνου (Τζήμας): Τσάμης, Ονάσογλου 2, Σπυριδωνίδης 3, Σταμάτης 12 (2), Καραμανλής, Κόνσουλας 2, Καράμπουλας 19, Κατσαρέας, Μάρτζος 3 (1), Διαμαντάκος 21, Μακρής 1