Κυριακή, 25 Σεπτεμβρίου 2022 16:54

Ήττα και αποκλεισμός του ΑΠΑΣ από το θεσμό του Κυπέλλου

Αυλαία στις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις του ΑΠΑΣ καθώς για τη δεύτερη φάση του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδας υποδέχτηκε την ΑΕΝ Κηφισιάς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν 20-16 με πρώτο "βιολί" τον Γιόκιτς , που συστήθηκε "ζεστός" στο κοινό της Νάξου, ευστοχώντας σε 3 τρίποντα ,

Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΑΠΑΣ να διατηρεί το προβάδισμα και την εικόνα του παιχνιδιού να παραμένει ίδια , με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το ρυθμό ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στο καλάθι. (Σκορ ημιχρόνου (33-27).

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και όχι μόνο μείωσαν αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ.Μετά από πραγματική μάχη και με τον Προδρόμου να ευστοχεί σε καθοριστικά σουτ 3 πόντων οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 51-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πάλι πιο δυνατά και με επιθετικές αιχμές τους Μοσχοβίτη και Κασιούμη προηγήθηκαν με 60-58 στο 35 και με τρίποντο "μαχαιριά" του Μανούσου 65-60 , 2 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού.βάζοντας υποθήκη νίκης. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράουν κι έτσι η Αθηναϊκή ομάδα έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από τη Νάξο , περνώντας στη 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Δεκάλεπτα: 20-16,33-27,51-46,64-71

ΑΠΑΣ Νάξου τα Φανάρια (Ρουμελιώτης): Πολίτης 2, Μιλεντίγιεβιτς 3 (1), Μπακέας 5 (1), Γυφτάκης 4, Δόκλης, Προδρόμου 20(2), Γιόκιτς 20(3), Χαρούνι 4, Βουτυρόπουλος, Μάκαρης 2, Αναγνωστόπουλος 4, Λάκοφ

ΑΕΝ Κηφησιά (Λαδικός): Ιωάννου 11(1), Μοσχοβίτης 8(2), Μιχαλάκης 7(1), Στεργίου , Τσαλμπούρης, Πετροδημόπουλος 3(1), Μανούσος 20(1), Χατζηνικόλας 7(1), Μοίρας 6(1), Γιακουμής, Καρακώστας 3, Κασιούμης 6