Κυριακή, 09 Οκτωβρίου 2022 17:13

Πρεμιέρα με το ...αριστερό για τον ΑΠΑΣ στο Πρωτάθλημα της Β' Εθνικής [pics-vid]

Ξεκίνημα με ήττα εντός έδρας από τον Εθνικό με σκορ 75-70 για τον ΑΠΑΣ στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 1η Αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Β' Εθνικής.

APAS ETHNIKOS 1

Το παιχνίδι ήταν νευρικό και χωρίς ποιότητα , όμως ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη καθηλώνοντας τους θεατές που γέμισαν το Κλειστό της Νάξου.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν νωθροί και χωρίς καθαρό μυαλό σε καίρια σημεία του αγώνα , ενώ οι φιλοξενούμενοι από το δεύτερο μισό του Α΄Δεκαλέπτου πήραν προβάδισμα στο σκορ το οποίο και δεν απώλεσαν μεχρι το σφύριγμα της λήξης.

Ο Εθνικός έκλεισε το Α' Δεκάλεπτο προηγούμενος 25-18 με όπλο την ευστοχία του από την περιφέρεια και το ημίχρονο με 45-35 βρίσκοντας και λύσεις μέσα από το ζωγραφιστό κυρίως από τις ασιστ του Βασιλόπουλου.

APAS ETHNIKOS 2

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι από το -12 (37-49 στο 24') ισοφαρίζοντας το παιχνίδι με δυο βολές του Τζόκιτς (54-54 στο 29') όμως δυο εύστοχες βολές του Βαθρακοκοίλη έκλεισαν το γ' δεκάλεπτο με σκορ 56-54 υπερ του Εθνικού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο από την μάχη επιβίωσε ο Εθνικός που με καθοριστικό τρίποντο του Βασιλόπουλου από τα 8 μέτρα πήρε "αέρα" 7 πόντων 56-63 γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενουμένων.
Τελικό σκορ 70-75, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια σπουδαία νίκη και τους γηπεδούχους να καλούνται να αφήσουν το παιχνίδι αυτό πίσω να ανασυνταχτούν και να επικεντρωθούν στο επόμενο (εκτός με Ένωση Ιλίου)