Οι Νεοσμυρνιώτες έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να πάρουν το ντέρμπυ δύσκολα με σκορ 70-64 από του Κυκλαδίτες , διατηρώντας το απόλυτο με δυο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.
Τις νίκες τους ντουμπλαραν επίσης το Παγκράτι που επιβλήθηκε εύκολα του ΕΦΑΟΖ με 80-64 και ο Εθνικός που επικράτησε της Δάφνης Δαφνίου με 64-51.
Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας ο Αίολος Αγυιάς πέτυχε την πρώτη του νίκη στη Β' Εθνική επί του Ηλυσιακού με σκορ 70-60.
Υπενθυμίζουμε ότι ο ΑΠΑΣ αύριο φιλοξενείται από την Ένωση Ιλίου
1ος Όμιλος
Αποτελέσματα – Πρόγραμμα
Αίολος Αγυιάς Πάτρας-Ηλυσιακός 70-60
Παγκράτι-ΕΦΑΟΖ 80-64
Εθνικός-Δάφνη Δ. 64-51
Μίλων-Μύκονος 70-64
Ένωση Ιλίου-ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια (16/10)
ΝΕΟ Ληξουρίου-Αχαγιά 82 (16/10)
Οι αγώνες αναλυτικά
Αίολος Αγυιάς Πάτρας-Ηλυσιακός 70-60
Διαιτητές: Λιότσιος-Ρίζος-Ασημακάκη (Παπαδόπουλος Γ.)
Δεκάλεπτα: 17-12, 39-29, 55-48, 70-60
Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 16(1), Γιαννικόπουλος 4, Παπαφωτίου 9(1), Νιφόρας 3, Γκάτζιος 14(1), Λυμπέρης 9(1), Θανόπουλος 9(2), Γοργότσης 2, Πλώτας 4, Μπαλής
Ηλυσιακός (Σταθούλης): Δοξάκης 5(1), Φώτσης 6(1), Στασινόπουλος 10, Θεοδωρίτσης 11(3), Αιβαζίδης 8, Κουτσοκώστας 2, Γραμματίκας 7(1), Κωστόπουλος 11(3)
Παγκράτι-ΕΦΑΟ Ζωγράφου 80-64
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ.-Τζίμης-Μαρτινάκος (Ζώης)
Δεκάλεπτα : 15-18, 38-30, 56-46. 80-64
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Στογιάνοβιτς 4, Κουμπούρας 17 (1), Πολέμης 17 (2), Αγγελόπουλος, Κοντραφούρης 8, Ζαρίφης 2, Πιτουλης 13 (1), Ντιαλό 12, Ψαράς 6, Τριανταφύλλου, Κουκιαδάκης
ΕΦΑΟΖ (Μελέτης): Κατίπ, Σαρρής, Μαγκουνής 10 (2), Οικονόμου 11 (1), Γκίκας 7, Λιακόπουλος 2, Φίλιππας 7, Ροζακέας 10 (2), Ταταράκης 2, Χατζής 4, Σοφρωνάς 11 (1)
Εθνικός-Δάφνη Δ. 64-51
Διαιτητές: Φασόλης-Κιουλάφας-Λαζόγκα (Αλετράς)
Δεκάλεπτα: 12-6, 27-19, 40-30, 64-51
Εθνικός (Χούμπαυλης): Ρουκάς, Σταματίου 7 (1), Γκαβασιάδης 6, Ιωάννου 9 (1), Καραφαντής 4, Βαθρακοκοίλης, Παπουτσής, Ολύμπιος 20 (6), Χρήστου, Βασιλόπουλος 18 (4τρ. – 10ασ.), Καππής, Καπερώνης Δάφνη Δαφνίου (Στρατικόπουλος): Γκάτζο 3 (1), Καρακεχαγιάς 4, Βουατσίδης, Παυλίτινας, Δελίδης 6, Μήτσου 4 (1), Παπαδόπουλος 16 (1), Λιαράκος 2, Ρερρές, Μπουντούρης, Εζιάκα 8, Μέσκι 8Μίλων-Μύκονος 70-64
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Θεονάς-Χριστινάκης (Διμπινούδης)
Δεκάλεπτα: 23-19, 16-19, 20-17, 11-9
Μίλων (Καραγιάννης): Τσρνιτς 4, Χατζηκυριάκος, Πετρίδης 11 (1), Ανέστης 6, Μελισσαράτος 6 (1), Μοτσενίγγος 17 (3), Δομπρογιάννης 2, Χριστόπουλος 5(1), Μαλούκος 10, Χατζηλεοντής, Δημάκος 9(1)
Μύκονος (Τζήμας): Σταμάτης 16 (3), Καραμανλής, Μάρτζος, Καράμπουλας 6, Σπυρόπουλος 10, Διαμαντάκος 12 (1), Κόνσουλας, Καμπούρης, Τσάμης, Κατσαρής, Σπυριδωνίδης 9 (1), Ονασογλου 7
Κυριακή 16/10
Β΄Κλειστό Κακούρης 13.30 Ένωση Ιλίου-ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια Τσαχάκης-Κουτσοδήμος-Ξυλάς (Παπαδόπουλος Στ.)
Ληξουρίου 13.30 ΝΕΟ Ληξουρίου-Αχαγιά 82 Καρακάσης-Καμήτσος-Ελ Ανύ (Δημόπουλος)
Βαθμολογία
(σε 2 αγώνες)
1.Μίλωνας 4 (2-0) 2.Εθνικός Πειραιά 4 (2-0) 3.Παγκράτι 4 (2-0) 4.Μύκονος 3 (1-1) 5.ΕΦΑΟ Ζωγράφου 3 (1-1) 6.Ένωση Ίλιου 2 (1-0) 7.Δάφνη Δαφνίου 2 (0-2) 8.Αίολος Αγυιάς 2 (1-1) 9.Ηλυσιακός 2 (0-2) 10.Αχαγιά 82 1 (0-1) 11.ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια) 1 (0-1) 12.ΝΕΟΛ 1 (0-1)