Κυριακή, 13 Νοεμβρίου 2022 22:44

Η πρώτη νίκη άργησε… 5 έτη, 9 μήνες και 1 ημέρα για τον Πανναξιακό ΑΟΚ

Ότι δεν κατάφερε ο Αντώνης Δαχρετζής όντας παίκτης του Πανναξιακού ΑΟΝ στις 12 Φεβρουαρίου του 2017, το κατάφεραν οι τωρινοί καλαθοσφαιριστές του σωματείου του νησιού της Αριάδνης.

Ήταν τότε που ο έμπειρος γκαρντ σε σουτ τριών πόντων που επιχείρησε στα τελευταία δευτερόλεπτα για να χαρίσει στην ομάδα του νίκη, η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι κι έτσι ο Πανναξιακός γνώρισε την ήττα (71-69) από την Πεντέλη για την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ εθνικής.

2100 ημέρες μετά, οι “κυανοκίτρινοι” του Τάσου Βάβουλα και του Μάριου Ονάσογλου, για την 6η αγωνιστική, κατάφεραν να φύγουν με το τεράστιας σημασίας “διπλό” από τα βόρεια προάστια της Αττικής, κερδίζοντας με σκορ 69-54 το σύνολο του Άκη Μάντζιου πανηγυρίζοντας την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Γ’ εθνικής το μεσημέρι της Κυριακής 13/11.

Παρά το γεγονός πως οι Ναξιώτες παρατάχθηκαν με αρκετές απουσίες (σ.σ. εννέα μόνο αθλητές στην αποστολή λόγω προβλημάτων τραυματισμού), ήταν αποφασισμένοι να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές τους και το κατάφεραν στο έπακρο. Μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι από την αρχή και προηγήθηκαν με +6 (19-13) στο πρώτο δεκάλεπτο. Ίδια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με +4 (30-26).

Η αντίδραση των γηπεδούχων στην επανάληψη δεν πτόησε τους Κυκλαδίτες, οι οποίοι συνέχισαν συγκεντρωμένοι, άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους και μπήκαν στην τέταρτη περίοδο μπροστά με 7 πόντους (47-40). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα κι έτσι ο Πανναξιακός με σύμμαχο την ψυχολογία κατάφερε να φύγει από την πρωτεύουσα με μία πολύ μεγάλη νίκη. Μία νίκη τεράστιας σημασίας, τόσο από βαθμολογικής όσο και από ψυχολογικής άποψης εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κουτσοδήμος, Μπαβέλας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-19, 26-30 (ημίχρονο), 40-47, 54-69.

ΑΕ ΠΕΝΤΕΛΗΣ (Μάντζιος): Χωματάς 4, Μαγουλάς 12 (1), Κουλούρης 5, Παπαγεωργίου 20 (3), Τασσόπουλος, Δρικόγιας 8 (2), Παπαγιαννακόπουλος 2, Κοπακάκης 3, Μαντζάκος.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΚ (Τ. Βάβουλας, Μαρ. Ονάσογλου): Καραγιάννης 9 (1), Μαγγιώρος 11 (2), Ρούζιος 5 (1), Σεϊντίνι, Μάκαρης 9, Δημάκος 7 (1), Σίμοβιτς 26, Μυλωνάς 2.