Κυριακή, 27 Νοεμβρίου 2022 15:04

Νίκη για τον Α.Ο. Μυκόνου με πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον Αίολο Αγυιάς

Την 6η του νίκη κατάφερε να πάρει ο Α.Ο. Μυκόνου για τον 1ο όμιλο της Β' Εθνικής με σκορ 75-59 και να παραμείνει στην 2η θέση με ρεκόρ 6-1.

Οι Μυκονιάτες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 23-10, αλλά η ομάδα της Πάτρας επέστρεψε με τρίποντο του Πλώτα να μειώνουν σε 29-28 στο 18’, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 35-32 χάρη σε δυο βολές του Σπυρόπουλου στην εκπνοή.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε ως και το +10 (56-46) στο 26’ η ομάδα της Αγυιάς όμως για ακόμα μια φορά δεν είχαν την παραμικρή όρεξη να τα παρατήσουν και κρατώντας τους γηπεδούχους μόλις στους 2 πόντους ενεργητικό μέχρι και το φινάλε του συγκεκριμένου δεκαλέπτου (58-51).

Στην 4η και καθοριστικότερη περίοδο, η Μύκονος επιβεβαίωσε τη δεδομένη διαφορά δυναμικότητας και ξεφεύγοντας με διαφορές κοντά ή άνω των δέκα πόντων (69-58 στο 36′) ήδη από τα μισά της κατόρθωσε τελικά να ξεπεράσει το εμπόδιο του Αιόλου και να συνεχίσει τις επεκτατικές της βλέψεις έχοντας ως μοναδικό στραβοπάτημα την ήττα στη Νέα Σμύρνη από τον Μίλωνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 35-32 ημ. 58-51, 75-59