Κυριακή, 04 Δεκεμβρίου 2022 17:17

Αποφασισμένος ο Πανναξιακός, γκρέμισε από την κορυφή τον Κρόνο

Μεγάλη εμφάνιση και σπουδαία νίκη για τον μπασκετικό Πανναξιακό που επιβλήθηκε στη Νάξο του , μέχρι πρότινος, πρωτοπόρου Κρόνου Αγ. Δημητρίου με σκορ 70-65.

Οι παίχτες του Τάσου Βάβουλα με απόλυτη συγκέντρωση στο αγωνιστικό πλάνο και με όπλο την εκπληκτική τους άμυνα, εγκλώβισαν από το 1ο λεπτό της αναμέτρησης τον Κρόνο και με επιθετικό πλουραλισμό πανηγύρισαν μια τεράστια νίκη που σκορπά χαμόγελα αισιοδοξίας για τη συνέχεια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε μουδιασμένα και από τις δυο ομάδες , από τα μισά του 1ου δεκαλέπτου όμως, πήραν τον έλεγχο του ρυθμού και το κεφάλι στο σκορ συντηρώντας τις υπέρ τους διαφορές.

Στην αρχη του 2ου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 10 πόντους (23-13), όμως οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και με ένα μίνι σερί 8-0 μείωσαν στο καλάθι.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι με τον Πανναξιακό να καταφέρνει με νύχια και με δόντια να συντηρεί τις υπέρ του διαφορές και τον Κρόνο να κυνηγά.

Το τέλος του 3ου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα της Νάξου να προηγείται με 8 (51-43), θέτοντας τις ψυχολογικές βάσεις για τη σπουδαία νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανναξιακός κατάφερε να ελέγξει τη ροή του αγώνα και παρά την τελευταία προσπάθεια αντεπίθεσης των φιλοξενουμένων με κύριο εκφραστή τον Κυριακόπουλο που πέτυχε 5 πόντους σε 1 λεπτό , μειώνοντας στους 5 πόντους τη διαφορά , πήρε το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα με 70-65.
Με αυτή τη νίκη ο Πανναξιακός ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη δύσκολη συνέχεια καθώς η ομάδα του Κρόνου είναι μια πολύ ποιοτική ομάδα με γεμάτο ρόστερ και με διαφορετικούς στόχους από το Ναξιώτικο Σύλλογο.