Κυριακή, 04 Δεκεμβρίου 2022 18:26

Ο Α.Ο. Μυκόνου πήρε και στο Μέτς το ροζ φύλλο αγώνα

Η Μύκονος πήρε ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα, αυτή τη φορά στο Μετς καθώς επικράτησε με σκορ 88-78 επί του Παγκρατίου έμεινε σε απόσταση βολής από την κορυφή του 1ου ομίλου της Β' εθνικής.

Αν και στο τέλος, του πρώτου ημιχρόνου πήγαινε πόντο πόντο με καμία ομάδα να μη μπορεί να ξεφύγει σημαντικά (20-20 στο 10′, 38-38 στο 17′), η ομάδα των Κυκλάδων ήταν αυτη που με ένα πολύ μεγάλο επί μέρους σκορ της τάξης του 9-22 μέχρι και το 26ο λεπτό κατόρθωσαν αρχικά να ξεφύγουν στον πίνακα του σκορ ήδη από το τέλος του πρώτου μέρους (39-46 στο 20′) όσο και με 13 πόντους δις (41-54 στο 23′, 47-60 στο 26′). Την ίδια στιγμή, μέχρι και τα ύστατα δευτερόλεπτα της 3ης περιόδου η κατάσταση είχε σταθεροποιηθεί σε αυτήν τη διαφορά -με τον Ζαρείφη των οικοδεσποτών από κοντά να κλείνει το εν λόγω δεκάλεπτο στο 59-71 κατά του Παγκρατίου.

Η Μύκονος κρατούσε με σχετική άνεση το προβάδισμα σε διψήφια μήκη κύματος μέχρι και το 36′ (70-83), με τον Σταμάτη με 1-2 βολές στη συνέχεια να διατηρεί το +13 (71-83) τρία λεπτά πριν το φινάλε -με τον ικανό γκαρντ μάλιστα να σερβίρει λίγο αργότερα εξαιρετικά στον Σπυρόπουλο ο οποίος από κοντά κλείδωσε τη νίκη και ανέβασε την ομάδα του στο 7-1 για φέτος και… χάρισε στο Παγκράτι την 5η του σερί ήττα.

Παγκράτι – Μύκονος 78-88

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Νάστος, Αγγελής

Δεκάλεπτα: 24-25, 39-46, 58-71, 78-88

Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Στογιάνοβιτς 20 (1), Κουμπούρας 12 (1), Αγγελόπουλος 3 (1), Κοντραφούρης 2, Ζαρίφης 15 (3), Ψάρρας 6 (2), Πιτούλης 7 (1), Βασιλειάδης 3 (1), Ντιαλλό 8, Τριανταφύλλου, Κουκιαδάκης 2.

Μύκονος (Τζήμας): Σταμάτης 16 (3), Καραμανλής, Μάρτζος 3 (1), Καράμπουλας 9, Σπυρόπουλος 17, Καμπούρης 6, Τσάμης 4, Κατσαρέας, Σπυριδωνίδης 21 (2), Ονάσογλου 12 (2)