Παρασκευή, 09 Δεκεμβρίου 2022 22:49

Ηρωικός Πανναξιακός... ήττα στις λεπτομέρειες από το φαβορί του ομίλου, Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου

Λύγισε στο τέλος ο Πανναξιακός απέναντι σε μια ομάδα που θεωρείται το φαβορί του 2ου ομίλου της Γ΄Εθνικής, Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου.

Η ομάδα της Νάξου υπέστη οριακή ήττα 62-69 στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κερδίζοντας πάντως το χειροκρότημα της εξέδρας για το αγωνιστικό πρόσωπο που έβγαλαν οι αθλητές του. Παρά την ήττα η ομάδα του Πανναξιακού έδειξε χαρακτήρα, πείσμα και ποιότητα και μόνο χαμόγελα μπορεί να σκορπίσει η σημερινή εμφάνιση, με τους κρητικούς από την άλλη πλευρά να σκαρφαλώνουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο φανταστικός, σήμερα, Πανναξιακός που παρά τις απουσίες των Σίμοβιτς, Δημάκου και Μαγγιώρου όχι μόνο έβαλε δύσκολα στους Κρητικούς, αλλά έφτασε μια ανάσα από το να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν καλύτερα αλλά τον Πανναξιακό να βρίσκει λύσεις και να μένει κοντά στο σκορ.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι Κρητικοί βρέθηκαν προηγούμενοι με 1 πόντο (17-18) ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με ένα καλάθι , 34-36 καθώς η μπάλα δεν έκανε το χατήρι σε buzzer beater του Καραγιάννη από το κέντρο του γηπέδου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο 2ο μέρος με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και το παιχνίδι να παίρνει δραματική τροπή.

Έξι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Πανναξιακός κατάφερε να πάρει διαφορά 6 πόντων (60-54) βάζοντας φωτιά στο ΔΑΚ Νάξου.

Η ομάδα της Νάξου όμως δεν άντεξε μέχρι τέλους και παραδόθηκε στο τέλος στην πληρότητα του ρόστερ των φιλοξενουμένων που βρήκαν "φρέσκες" λύσεις και με ένα επί μέρους 15-2 πήραν το υπερπολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα με 69-62.