Τρίτη, 20 Δεκεμβρίου 2022 21:26

Πήραν το ντέρμπι της Σύρου οι έφηβοι του Άρη

Ο Άρης Σύρου ήταν ο νικητής στο τοπικό ντέρμπι του νησιού καθώς επικράτησε της Ερμούπολης με 60-67 για το πρωτάθλημα των εφήβων.

Η ομάδα του Αριστοτέλη Παπαναστασίου, αν και ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε ακόμη και με έξι πόντους, στη συνέχεια τα βρήκε σκούρα με την άμυνα της Ερμούπολης κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-16.

Στη συνέχεια οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και κατάφεραν να πάρουν διαφορά ακόμη και με εννέα πόντους. Ο Άρης έκλεισε το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 12-21 και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-37.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Άρη να διατηρεί τον έλεγχό του, να είναι συνεχώς μπροστά και να ανεβάζει τη διαφορά ακόμη και πάνω από τους δέκα πόντους.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα με 43-52 και πήγαν με καλή ψυχολογία στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Από την πλευρά τους οι αθλητές του Γιώργου Αραβοσιτά με ξεσπάσματα προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά ώστε να μπουν και πάλι στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν ακόμη και στους τέσσερις πόντους, όμως ο Άρης κράτησε στην άμυνα και με οργανωμένη επίθεση κλείδωσε τη νίκη με 60-67.