Κυριακή, 08 Ιανουαρίου 2023 22:22

Ήττα στις λεπτομέρειες από την πρωτοπόρο Αναγέννηση στην Κρήτη

Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό ο Πανναξιακός αφού μετά από εξαιρετική εμφάνιση υπέστη οριακή ήττα από την πρωτοπόρο Αναγέννηση με σκορ 80-78.

Ο Πανναξιακός ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι και βρέθηκε να κυνηγά το σκορ από την αρχή κλείνοντας το 1ο δεκάλεπτο με 27-21 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφια νούμερα , με το ημίχρονο να τους βρίσκει προηγούμενους με 10 πόντους , 49-39.

Στο 3ο δεκάλεπτο η άμυνα του Πανναξιακού λειτούργησε καλύτερα και περιόρισε τους γηπεδούχους , οι οποίοι εξακολούθησαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να προηγούνται με 65-56.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε στον Πανναξιακό που έβγαλε αντίδραση και όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πέρασε και μπροστά δυο φορές στο τελευταίο τρίλεπτο.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 78-78 και στη συνέχεια ο Σίμοβιτς αστόχησε σε προσπάθεια 2 πόντων. Ο Μαραγκάκης κέρδισε φάουλ για την Αναγέννηση ευστόχησε στην μια από τις δυο βολές με 10'' να υπολείπονται όμως οι γηπεδούχοι πήραν το ριμπάουντ και κέρδισαν εκ νέου φάουλ με τον Μαραγκάκη να ευστοχεί ξάνα σε μια βολή , γράφοντας το 80-78.

Ο Πανναξιακός με 6'' να υπολείπονται δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση κι έτσι οι Κρητικοί πήραν μια τεράστια νίκη.

Παρά την ήττα ο Πανναξιακός έδειξε ότι στο 2ο γύρο θα έχει άλλο πρόσωπο και θα δώσει με περισσότερα όπλα την μάχη για παραμονή.