Κυριακή, 12 Φεβρουαρίου 2023 18:16

Ο Α.Ο. Μυκόνου πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στου Ζωγράφου

Ο ΑΟ Μυκόνου κατάφερε να περάσει από την ισχυρή έδρα του ΑΦΑΟ Ζωγράφου με σκορ 67-60 στον αγώνα που έγινε το απόγευμα για την 17η αγωνιστική του 1ου ομίλου της φετινής Β Εθνικής.

Οι Μυκονιάτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 19-12 στο 10′ και προσπέρασαν χάρις σε ένα 0-9 επί μέρους σκορ με δύο απανωτά τρίποντα μέχρι και το 12ο λεπτό (19-21).

Η ομάδα του Ζωγράφου συνέχισε να αποδεικνύεται σκληρό καρύδι και δεν επέτρεπε στους ανώτερους συνολικά φέτος Κυκλαδίτες να ξεφύγουν σημαντικά στον πίνακα του σκορ (24-28 στο 17′, 30-33 στο 19′) μπαίνοντας στα αποδυτήρια μάλιστα μόλις στο -3 (30-33) κόντρα σε έναν σύλλογο διαφορετικών στόχων, εμπειρίας και ποιότητας μένοντας για τα καλά εντός της διεκδίκησης της νίκης.

Η Μύκονος αντέδρασε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπως ήταν άλλωστε αναμενόμενο, και κατόρθωσε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και ήταν σταθερά μπροστά στον πίνακα του σκορ μέχρι και τα τελευταία λεπτά (53-58 στο 34′, 57-60 στο 37′, 60-64 στο 38′) και πήρε τη νίκη με 60-67.
Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Κατσαπρακάκης, Κουκουλεκίδης

Δεκάλεπτα: 19-12, 30-33, 51-48, 60-67

ΕΦΑΟΖ (Βλάχος, Μανωλόπουλος): Μαγκουνής 13 (1), Οικονόμου 18 (3), Γκίκας 14, Φίλιππας 5 (1), Ροζακέας 5 (1), Αβδάλας, Ευσταθιάδης 5 (1), Καππής

Μύκονος (Τζήμας, Μανωλιτσάκης): Σταμάτης 13 (1), Τζόρτζεβιτς 1, Βικέλης, Γρυπάρης, Μάρτζος, Καράμπουλας 20 (2), Σπυρόπουλος 6, Διαμαντάκος 4, Καμπούρης 9, Τσάμης 2, Σπυριδωνίδης 12 (1), Ονάσογλου