Κυριακή, 05 Μαρτίου 2023 22:26

Νίκησε το Χαλάνδρι και αφιέρωσε τη νίκη στα θύματα των Τεμπών ο Πανναξιακός

Εύκολα απόγευμα για τον Πανναξιακό καθώς για την 19η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Γ' Εθνικής επιβλήθηκε άνετα του ΑΟΚ Χαλανδρίου με σκορ 88-57, μία νίκη που αφιερώθηκε στα 57 θύματα της σιδηροδρομικής τραγωδίας στα Τέμπη.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, ενώ στο τέλος της αναμέτρησης, η ομάδα του Πανναξιακού ΑΟΚ σχημάτισε με δύο φανέλες το 57, τιμώντας έτσι τη μνήμη των θυμάτων.

Με αυτή τη νίκη το συγκρότημα του Τάσου Βάβουλα έφτασε στις 10 στο φετινό Πρωτάθλημα 3 στροφές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου και πλέον εστιάζει την προσοχή του στην καθοριστική αναμέτρηση της επόμενης βδομάδας με τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου προκειμένου να "παίξει τα ρέστα" του για την κατάληψη μιας από τις 4 πρώτες θέσεις που οδηγούν στα play off.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά προηγούμενοι στο 1ο δεκάλεπτο με 23-9 , απέκτησαν διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 17 πόντους όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν "σφιγμό" μειώνοντας στους 12 και μένοντας ζωντανοί στο παιχνίδι (σκορ ημιχρόνου 43-31)
Στο 3ο δεκάλεπτο ο Πανναξιακός "πατησε γκάζι" και με καλές επιθετικές επιλογές και ενέργεια στην άμυνα , ανέβασε τη διαφορά στους 22 πόντους βάζοντας υποθήκη νίκης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και έτσι ο Πανναξιακός με την ψυχολογία υπέρ του έφτασε σε μια μεγάλη και δίκαιη νίκη με σκορ 88-57.

Ο Ναξιώτικος Σύλλογος με αυτή τη νίκη έφτασε στο 10-9 και πλέον την επόμενη Κυριακή θα τα παίξει όλα για όλα στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου προκειμένου να διεκδικήσει μια θέση στην 4αδα.