Κυριακή, 19 Μαρτίου 2023 21:18

Θριαμβευτής ο Πανναξιακός, διπλό τετράδας στα Μελίσσια και πάει για ''τελικό'' με τον Πορφύρα

Ασταμάτητος ο Πανναξιακός ΑΟΚ πέρασε και από την έδρα του ΚΑΟ Μελισσίων επικρατώντας με 69-75, αποτέλεσμα που αφήνει καθαρά στα δικά του χέρια την κατάκτηση της 4ης θέσης που θα του χαρίσει την παραμονή στην κατηγορία και τη συμμετοχή στα play off για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ονειρεμένη ήταν η τελευταία έξοδος του Πανναξιακού στην Αθήνα καθώς συνδυάστηκε με μια  με 75-69.

Με τη τεράστια νίκη στα Μελίσσια ο Ναξιώτικος Σύλλογος κρατά την τύχη στα χέρια του, καθώς με νίκη την τελευταία αγωνιστική επί του Πορφύρα στη Νάξο την εξασφαλίζει και ανανεώνει ταυτόχρονα τη συμμετοχή του στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής την επόμενη χρονιά . Τουλάχιστον δηλαδή... γιατί κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να προκύψει από τη διαδικασία των play off

Στα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο 1ο δεκάλεπτο και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με  22-17. Μάλιστα στα μισά του δεκαλέπτου το σύνολο του Έκτορα Οικονομόπουλου είχε διάφορα 8 πόντων (20-12).

Στο Β Δεκάλεπτο ο Πανναξιακός έβγαλε αντίδραση και προσπέρασε με 1 πόντο με τη λήξη του 41-40.

Στο Γ Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο πρώτο μισό του να επιβάλουν το ρυθμο τους και απέκτησαν διψήφια διαφορά 10 πόντων (46-56).

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη στο επιθετικό κομμάτι των φιλοξενούμενων πλησίασαν ξανά στους 4 με τη λήξη του (56-60) δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στην αναμέτρηση .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανναξιακός άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και πανηγύρισε στο τέλος μια τεράστιας σημασίας νίκη απέναντι σε έναν αξιόλογο και νεανικό αντίπαλο που έβαλε δύσκολα στο συγκρότημα του Τάσου Βάβουλα .