Τρίτη, 28 Μαρτίου 2023 17:40

Α.Ε. Σαντορίνης, Bombayers, Λύκοι και Ballerz στο Final-4 του «Dappos Basketball League»

Με τις ομάδες που τερμάτισαν στις τέσσερις πρώτες θέσεις (ΑΕ Σαντορίνης, Bombayers, Λύκοι, Ballerz) του βαθμολογικού πίνακα να είναι αυτές που πήραν και το εισιτήριο για τα ημιτελικά ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια της φάσης των «8» του «Dappos Basketball League» στο κλειστό γυμναστήριο του Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ.

Έτσι, στα ημιτελικά τα οποία θα λάβουν χώρα την Παρασκευή οι Bombayers θα τεθούν αντιμέτωποι των πρωταθλητών Λύκων, ενώ η Α.Ε. Σαντορίνης θα βρει απέναντί της την ομάδα των Ballerz.

Και τα τέσσερα παιχνίδια προσέφεραν έντονες συγκινήσεις με εκείνο ανάμεσα σε Bombayers και Πήγασο να αποτελεί το καλύτερο ίσως του φετινού πρωταθλήματος με το 65-61 να διαμορφώνεται στο τελευταίο λεπτό. Από εκεί και πέρα, οι Ballerz επιβλήθηκαν με 64-57 των Pollo Nuggets, ενώ οι Λύκοι με ξέσπασμα στο δεύτερο μισό του αγώνα νίκησαν με 73-47 την Aston Titlon. Τέλος, η ΑΕ Σαντορίνης έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους Tomato cRockets με 64-42.

Στο παιχνίδι που άνοιξε χρονικά την αυλαία των προημιτελικών Λύκοι και Aston Titlon ήταν πολύ κοντά μέχρι το ημίχρονο (26-22), αφού παρά τις σημαντικές απουσίες οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα. Όμως τρία συνεχόμενα τρίποντα στην αρχή της τρίτης περιόδου από το Γιάννη Γιαννόπουλο έφεραν αμέσως τη διαφορά στους 13 (35-22) με τους Λύκους από εκεί κι έπειτα να κάνουν καλή διαχείριση της αναμέτρησης, πράγμα το οποίο δεν επέτρεψε στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν ξανά σε μονοψήφια διαφορά με την «ψαλίδα» να ανοίγει στο τέλος (73-47).

Στο δεύτερο παιχνίδι οι Ballerz ήταν καλύτεροι στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν με 24-11 χάρη στη δύναμη πυρρός που διαθέτουν κοντά στο καλάθι (Στράτος Παπαδόπουλος, Γιώργος Δεββές). Οι Nuggets αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Κομηνό Σταματέκο μείωσαν στο καλάθι (35-33). Οι τυπικά γηπεδούχοι διατήρησαν μια διαφορά 7-10 πόντων σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου χάρη στο Δημήτρη Λόντο που σκόραρε 20 πόντους στην αναμέτρηση, ενώ άντεξαν στην τελική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων με το 64-57 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Η τελευταία αναμέτρηση της Κυριακής (26/03) ήταν και η πιο συναρπαστική, αφού στο παιχνίδι των Bombayers με τον Πήγασο έσπασαν καρδιές. Οι γηπεδούχοι μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης απέκτησαν ένα προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τους 12 πόντους στη λήξη του ημιχρόνου (40-28) βρίσκοντας λύσεις κοντά και μακριά από το καλάθι με τους Νίκο Τζέλλο, Δημήτρη Μπάγια και Κρίστι Λάτσε. Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην με τον Πήγασο να πραγματοποιεί ολική επαναφορά και να φτάνει σε προβάδισμα 45-47 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Πάνος Μιχαλέλης, Αλέξανδρος Δαμίγος και Δημήτρης Κατηκαρίδης ήταν αυτοί που βοήθησαν ως επί τω πλείστον τους φιλοξενούμενους να ανατρέψουν το σκηνικό. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με τους Bombayers να παίρνουν προβάδισμα 59-54 χάρη σε καλάθια των Λούζι και Τζέλλου και τον Πήγασο να απαντάει με Καμπουράκη, Δαμίγο και Καραντάνη για το 61-61. Οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» με τους μεν γηπεδούχους να χάνουν βολές με τους Λούζι και Χασκάι και τους δε φιλοξενούμενους με τους Μιχαλέλη, Δαμίγο (με το σκορ στο 61-59 αμφότεροι) και Καραντάνη (με το σκορ στο 61-61 χάθηκε η συμπληρωματική βολή). Οι βολές των Φερατάι και Τζέλλου έκαναν το 63-61 26,8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα με τον δεύτερο να κάνει κλέψιμο από το λάθος του Π. Μιχαλέλη και να δίνει ασίστ στον Μπάγια για το τελικό 65-61.

Τέλος, η Α.Ε. Σαντορίνης επικράτησε με 64-42 των Tomato cRockets εκμεταλλευόμενη το πολύ καλό της ξεκίνημα που της έδωσε γρήγορα διψήφια διαφορά (14-3). Οι παίκτες του Θοδωρή Μάμμου ανέβασαν τη διαφορά γρήγορα μέχρι στους 20 πόντους, όμως οι «Αετοί» έδειξαν πως έχουν σφυγμό βρίσκοντας λύσεις επιθετικά κοντά στο καλάθι. Το παιχνίδι ειδικά στο πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από τα πολλά φάουλ που έκαναν οι δύο ομάδες, ενώ στο δεύτερο μισό του αγώνα (σ. 44-20 ημίχρονο) η Α.Ε.Σ. μπόρεσε να κρατήσει μια διαφορά μεγαλύτερη των 15 πόντων και να φτάσει στην επικράτηση. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Χάρης Μουρατίδης με 18 πόντους, με τους Αλέξανδρο Διαμαντή, Γιώργο Καβαλλάρη και Γιάννη Κασαπίου να κάνουν πολύ καλή εμφάνιση για τους νικητές. Για τους ηττημένους ξεχώρισε με την παρουσία του ο Νίκος Σολδάτος με 12 πόντους και 19 ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους και 13 ριμπάουντ είχε ο Μερκούρης Ζώρζος.

Τα ζευγάρια των ημιτελικών:

Παρασκευή 31/3

19:30 Α.Ε. Σαντορίνης – Ballerz B.C. Santorini

21:00 Bombayers – Λύκοι Σαντορίνης

Νωρίτερα, την Πέμπτη (30/3) και ώρα 21:00 θα διεξαχθεί προκριματικός αγώνας για το διαγωνισμό τριπόντων. Ο τελικός θα λάβει χώρα την Κυριακή στις 18:00 ανάμεσα σε μικρό (16:00) και μεγάλο τελικό (19:00).

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών:

Λύκοι Σαντορίνης – Aston Titlon 73-47 (Τα δεκάλεπτα: 13-11, 13-11, 22-12, 25-14)

Λύκοι Σαντορίνης (Στάμος Κιμιγκέλης): Αντωνόπουλος, Δεμπερδεμίδης 9 (2), Μητσέας 21 (1), Τσακριός 6, Κιμιγκέλης, Τάνκου, Παπαδημητρίου Θ. 4, Καφούρος 11 (2), Γιαννόπουλος 22 (5).

Aston Titlon (Μερκούρης Ζώρζος): Χατζηαυγουστίδης 3 (1), Καλογεράκης 2, Μουρατίδης Ρ. 9, Γαβαλάς 7, Διαμαντόπουλος 9, Κατσιφαράκης 12 (3), Αποστόλου Ν., Ρούσσος Β. 5.

Ballerz B.C. Santorini – Pollo Nuggets 64-57 (Τα δεκάλεπτα: 24-11, 13-24, 19-12, 8-10)

Ballerz B.C. Santorini (Τάκης Κοιλιακούδης): Δαμίγος Ηλ. 3 (1), Παπαδόπουλος Στρ. 18 (2), Λόντος 20 (1), Δεββές 18, Αποστόλου Χρ. 2, Νομικός, Βαρελάς, Κουσκουρής 3, Μαρκόπουλος.

Pollo Nuggets (Γιώργος Μπαρμπαλιάς): Σταματέκος 29 (3), ΑντιμισάρηςΑρ. 5, Αντιμισάρης Αν. 2, Λιαπόπουλος 3, Μπαρούτας 6, Ζορμπάς 6, Μελιχούρτης, Σαββόπουλος 2, Ρούσσος Αν. 4.

Bombayers – Πήγασος 65-61 (Τα δεκάλεπτα: 20-15, 20-13, 5-19, 20-14)

Bombayers (Ρένος Λάλο): Λάτσε 6 (2), Αργυρός 3, Χασκάι, Μπάγια 25 (1), Νομικός 1, Τζέλλος Ν. 18, Σέου, Φερατάι 3, Δαλμυράς, Λάλο, Λούζι 9.

Πήγασος (Πάνος Μιχαλέλης): Κατηκαρίδης 5 (1), Μιχαλέλης Π. 14 (2), Δαμίγος Αλ. 17 (1), Αλεξανδρόπουλος, Ραπανάκης 3, Καμπουράκης 14 (1), Καραντάνης 8, Χάιτας, Παρίσης, Μιχαλέλης Δ.

Α.Ε. Σαντορίνης – TomatocRockets 64-42 (Τα δεκάλεπτα: 26-10, 18-10, 11-16, 9-6)

Α.Ε. Σαντορίνης (Θοδωρής Μάμμος): Κουρπέτης, Διαμαντής 9 (1), Γκιομπαλάι 2, Καβαλλάρης 14 (2), Φωκιανός 2, Μαρκοζάννες, Μουρατίδης Χ. 18 (3), Κοτσάι 2, Χάλαρης 2, Κασαπίου Γιαν. 13, Βαζαίος, ΚασαπίουΓιουλ. 2.

Tomato cRockets (Νίκος Καββαδίας): Ζώρζος 11, Ξαγοράρης 9, Σολδάτος 12, Δρόσος Αν. 5, Αρβανίτης, Δρόσος Στ. 5 (1), Ρούσσος Αρ., Αλεξάκης, Ευσταθίου, Τηλκερίδης.