Κυριακή, 02 Απριλίου 2023 07:52

Ολοκληρώθηκε η παρουσία των νεανίδων του ΑΟ Άνδρου στο τουρνουά της Ρόδου

Ο Ηρακλής 2000 επικράτησε με 53-37 του Α.Ο Άνδρου στο κλειστό της Ιαλυσού και θα αντιμετωπίσει το πρωί της Κυριακής (11:00) τον ΓΑΣ Ανδρογέα στον τελικό της προκριματική φάσης.

Όποια ομάδα πάρει τη νίκη, θα κοντραριστεί με την πρωταθλήτρια Βορείου Αιγαίου για μια θέση στο Final-8 του Πανελλήνιου πρωταθλήματος νεανίδων!

Για τις πρωταθλήτριες Κυκλάδων, οι αγώνες ολοκληρώθηκαν και σήμερα παίρνουν το πλοίο τις επιστροφής έχοντας συλλέξει πολύτιμες εμπειρίες.

Η πρωταθλήτρια ομάδα της Δωδεκανήσου στις νεανίδες, ξεκίνησε κάπως νωθρά την αναμέτρηση. Πήρε από νωρίς το προβάδισμα, δίχως όμως να μπορεί να ξεφύγει. Σαρρή και Αγρέλλη ξεχώρισαν εξ αρχής με την ποιότητα τους και...οδήγησαν το Ηρακλή 2000 στο 15-8 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Οι δύο ομάδες πίεσαν σε όλο το γήπεδο και ανάγκασαν τις αντιπάλους τους από το ένα λάθος στο άλλο. Ενώ, τόσο η Άνδρος όσο και ο Ηρακλής δυσκολεύτηκαν αρκετά στο σκοράρισμα. Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με...ελάχιστη "συγκομιδή" επιθετικά (9-6). Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 24-14.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής 2000...πάτησε γκάζι και κλείδωσε από νωρίς την υπόθεση νίκη με τις Αγρέλλη και Σαρρή να ξεχωρίζουν και πάλι. Οι παίκτριες του Απόστολου Γιασεμή ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με ένα μεγάλο σερί υπέρ τους και έστειλαν την διαφορά σε επίπεδα μεγαλύτερα των 20 πόντων. Ο Α.Ο Άνδρου δυσκολεύτηκε πάρα πολύ στο κατέβασμα της μπάλας, αλλά και στο τελείωμα των φάσεων. Οι περισσότεροι πόντοι του προήλθαν από ελεύθερες βολές στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 43-23.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα το rotation των δύο προπονητών "άνοιξε" αρκετά. Η Άνδρος το εκμεταλλεύτηκε αυτό και νίκησε το δεκάλεπτο με 14-10. Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να λήξει η αναμέτρηση με 53-37 και τον Ηρακλή 2000 να προκρίνεται στον τελικό της προκριματικής φάσης, όπου θα κοντραριστεί με τον ΓΑΣ Ανδρογέας.