Σάββατο, 29 Απριλίου 2023 23:20

Έκανε το 1-1 ο Πανιώνιος κόντρα στον ΑΟ Μυκόνου. Στο 3ο παιχνίδι κρίνεται η άνοδος

Παράταση στην αγωνία για την άνοδο στην Α2 για τις ομάδες μπάσκετ του Α.Ο. Μυκόνου και του Πανιωνίου!

Οι Κυανέρυθροι επικράτησαν με 87-69 στο δεύτερο παιχνίδι και ισοφάρισαν σε 1-1. Οι δυο ομάδες θα δώσουν και τρίτο ματς το άλλο Σάββατο στη Νέα Σμύρνη με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο ανόδου.
Ο Πανιώνιος ξεκίνησε φιουριόζος και γρήγορα έφτασε στο +13 (21-8). Η είσοδος των Τσάμη και Ονάσογλου όμως έδωσαν το δικαίωμα στον Α.Ο. Μυκόνου να ροκανίσει τη διαφορά να κάνει ένα σερί 0-10 και τελικά να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με έξι πόντους πίσω (24-18).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο πάλι ο Πανιώνιος έχοντας έναν φοβερό Σαχπατζίδη άνοιξε και πάλι τη διαφορά φτάνοντας ακόμα και στο +15 (45-30). Στο σημείο αυτό υπήρξε αφύπνιση για την ομάδα της Μυκόνου και με αιχμή του δόρατος τον Νίκο Καμπούρη πήγε στα αποδυτήρια με -5 (48-43).
Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα καθώς ο Πανιώνιος έδωσε παράσταση για έναν ρόλο και με συνοπτικές διαδικασίες έκανε ένα επί μέρους σκορ 22-9 και το συνολικό αποτέλεσμα του αγώνα 70-52.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε απλά διαχείριση της υπέρ του κατάστασης φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 23 πόντους (82-59) με αποτέλεσμα το τελικό 87-69 υπέρ των Κυανέρυθρων να έρθει απόλυτα φυσιολογικά!

Πανιώνιος ΓΣΣ – ΑΟ Μυκόνου 87-69

Διαιτητές : Λουλουδιάδης, Ρίζος, Τσιμπούρης.

Δεκάλεπτα : 24-18, 48-43, 70-51, 87-69.

Πανιώνιος ΓΣΣ (Ταυρόπουλος, Καλούδης): Αντωνάκης 12(4), Χρήστου, Λάζαρης, Βεργίνης 11(2), Σκάνδαλος 10(2) , Παπαδιονυσίου Ε. 11(1), Σαχπατζίδης 25(1), Καραϊσκος, Μάντζαρης 4, Σταθόπουλος 3(1), Χάλαρης 3, Παπαδιονυσίου Γ. 6(2)

ΑΟ Μυκόνου (Τζήμας, Μανωλιτσάκης): Σταμάτης 13(2), Τζόρτζεβιτς 4(1), Mάρτζος , Καραμπούνας 9(2), Σπυρόπουλος 12, Διαμαντάκος, Καμπούρης 9(1), Τσάμης 15(3), Σπυριδωνίδης 5(1), Ονάσογλου 2