Κυριακή, 07 Μαΐου 2023 05:30

Με ψυχικά αποθέματα και μεγαλύτερη θέληση στον τελικό ο Μαρπησσαϊκός

Μετά από έναν συγκλονιστικό σε εξέλιξη ημιτελικό, ο Μαρπησσαϊκός -επιδεικνύοντας ψυχικά αποθέματα και μεγαλύτερη θέληση στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης- επικράτησε με σκορ 52-43 του Α.Ο. Πάρου και πανηγύρισε την πρόκριση για τον αποψινό (7/5, 20.00) μεγάλο τελικό στο FinalFour Γυναικών της Ε.Σ.Κ. Κυκλάδων, όπου θ’ αντιμετωπίσει την Α.Ε. Σαντορίνης που κέρδισε σχετικά εύκολα με σκορ 40-28 τον Α.Ο. Άνδρου στο δεύτερο ματς της πρώτης ημέρας.

Στο ξεκίνημα ο Α.Ο. Πάρου μπήκε καλύτερα στο παρκέ και μάλιστα προηγήθηκε με 15 πόντους (7-22) στο 16′, όμως από εκεί και μετά ο Μαρπησσαϊκός άλλαξε άρδην την αγωνιστική του εικόνα και αφού αρχικά έριξε την διαφορά στους 6 πόντους (18-24) στο ημίχρονο, εν συνεχεία ισορρόπησε και το ματς έγινε ντέρμπι. Η πρώτη ισοπαλία (30-30) καταγράφηκε στο 26′, ενώ ο Μαρπησσαϊκός πήρε το προβάδισμα (42-41) στο 35′ και το διατήρησε μέχρι το τέλος, διευρύνοντας την διαφορά στους 9 πόντους (52-43), ολοκληρώνοντας την ανατροπή με επιμέρους σκορ 18-7 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Από τον Μαρπησσαϊκό κορυφαία ήταν η Μαρία Θεοδωράκη, με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 8 κλεψίματα, ενώ από τον Α.Ο. Πάρου -βάσει στατιστικής- ξεχώρισε η Μαρίνα Αποστολοπούλου, με 12 πόντους, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 5-12, 18-24 (ημ.), 34-36, 52-43.

Μαρπησσαϊκός: (Μουρογιάννης - Ρούσσος), Μπαλόγλου, Καπούτσου, Σπ. Λαουράκη 14 (1), Καλογεροπούλου, Κεφάλα, Κοτσάλη 6, Θεοδωράκη 14 (1), Καπαρού 4, Μ. Λαουράκη 14 (1).

Α.Ο. Πάρου: (Ζαμπακόλας - Καραμούζης), Αποστολοπούλου 12 (1), Βιώνη 12, Τζιλάι, Χανιώτη, Συριανού 4, Κοττίκα, Πετροπούλου 15 (1).