Κυριακή, 07 Μαΐου 2023 23:28

Πρωταθλήτριες Κυκλάδων οι Γυναίκες του Μαρπησαϊκού [pics]

Πρωταθλήτρια Κυκλάδων η ομάδα Γυναικών του ΑΜΕΣ Μαρπησαϊκός καθώς επικράτησε στον μεγάλο τελικό της ΑΕ Σαντορίνης με σκορ 43-27.

Tο ματς ξεκίνησε δυνατά και για τις 2 ομάδες, που είχαν δώσει έμφαση στην άμυνα με το σκορ στη πρώτη περίοδο να μένει χαμηλά (6-6), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Πάρου με ένα επιμέρους σκορ 12-4 κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο τέλος του 1ου ημιχρόνου.

Η ομάδα της Σαντορίνης με ένα δικός ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο έφερε το ματς στα ίσια με το σκορ να λήγει 24-24 και όλα να κρίνονται στη τελευταία περίοδο. Στο τέλος του αγώνα ο Μαρπησαϊκός έδειξε πως το θέλει περισσότερο και με όπλο την άμυνα και τις σωστές επιθετικές επιλογές έκανε το 19-3 με το πίνακα του σκορ να δείχνει 43-27.

Δεκάλεπτα: 6-6, 16-10 ημ. 24-24, 43-27

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο κ. Καλαβρός, Σαμοθράκης και Παπαδημητρόπουλος.

ΑΜΕΣ Μαρπησαϊκός (Μουρογιάννης - Ρούσσος): Τερόβα, Κιόσε, Μπαλόγλου 2, Καπούτσας, Λαουράκη 16, Καλογεροπούλου 2, Κεφάλα 2, Κεφάλα Π, 3, Αρκουλή, Κοτσάμη, Θεοδωράκη 5, Καπαρού 7 (1), Λαουράκη Μ. 8

ΑΕ Σαντορίνης (Αντιμησάρης - Πεταλωτής): Εμπέλα 2, Μάρκου, Δελαμάνη 7, Μουντζιά, Τσούπα2, Κασιμάτη 2, Τοζάι, Αργυρού 5, Ντουσάι, Συρίγου, Νταμπάγκα 1, Τσαβδαρίδη 4