Παρασκευή, 22 Μαρτίου 2013 20:36

«Δια πυρός και σιδήρου» στον τελικό η Ερμούπολη [photos].

Πύρρειος νίκη και πρόκριση στον τελικό του final four Μπάσκετ Εφήβων για την Ερμούπολη, που επικράτησε 65-63 επί του Πανναξιακού ΑΟΝ και θα είναι μία από τις δύο φιναλίστ του αυριανού τελικού.

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το Μπάσκετ η Ερμούπολη φάνηκε πιο αποφασισμένη απέναντι στον Πανναξιακό, που σε αρκετές στιγμές του αγώνα, πλήρωσε την απειρία που έχουν ορισμένοι παίχτες του, που προέρχονται κυρίως από το παιδικό τμήμα.

Μοναδική παραφωνία στο παιχνίδι η διαιτησία της κυρίας Βαμβακούση, που άφησε διαμαρτυρόμενες και τις δύο ομάδες, αλλά κυρίως τους Ναξιώτες, οι οποίοι φωνάζουν για φάσεις που έκριναν και το τελικό σκορ.

Μπήκε δυνατά

Με αποφασιστικότητα μπήκε στο παιχνίδι η Ερμούπολη, η οποία πήρε διαφορά αμέσως (8-4) και με ένα καταπληκτικό σερί (15-2) έκανε το 23-6 της πρώτης περιόδου.NAXOS Katsonis 200x100

Η δεύτερη περίοδο βρήκε μεταμορφωμένο τον Πανναξιακό, με τον Μαστρογιαννόπουλο να πετυχαίνει 17 πόντους (4 τριπ.)! και τον Βάρσο 5 (1τριπ) να γυρίζουν το ματς, πηγαίνοντας μπροστά στο σκορ στα τέλη της 2ης περιόδου με 31-34.

Φινάλε στον πόντο

Η επανάληψη βρήκε και πάλι την Ερμούπολη να παίρνει κεφάλι στο σκορ και φτάνοντας στο 37΄είχε πάρει κεφάλι έξι πόντων (55-61). Κάπου εκεί οι παίχτες του Διαμιανίδη ξαναμπαίνουν στο παιχνίδι, όταν με ένα σερί 8-1 γυρίζει το ματς σε 63-62.

Τελικά η αστοχία των Βασαλάκη και Ελευθερίου, δίνει την ευκαιρία στον Λεμπέση και τον κρητικό να σκοράρουν και να διαμορφώνουν το τελικό 65-63.

Δεκάλεπτα: 23-6, 8-28, 20-13, 14-16.

ΑΟ Ερμούπολης (Μαύρος): Χούλης 1, Λεμπέσης 29, Κρητικός 14, Βλάμης, Ντουρλάρης 7, Τζώρτζης 3, Αλεξανδρής 11, Γούτσικας.

Πανναξιακός ΑΟΝ (Δαμιανίδης): Δαβίλας 4, Βάρσος 9 (2), Κόντες, Βελώνης, Δαμίγος 2, Βαθρακοκοίλης Σ. 12, Βασιλάκης 6, Ελευθερίου 9 (1), Μαστρογιαννόπουλος 21 (4).

Διαιτητές: Βαμβακούση - Κιουλάφας