Σάββατο, 23 Μαρτίου 2013 01:56

Με ανατροπή ο Άτλαντας στον τελικό!

Στον τελικό του final four προκρίθηκαν οι Έφηβοι του Άτλαντα, οι οποίοι κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι στην 4η περίοδο, απέναντι στον ΑΟ Πάρου και να πάρουν τη νίκη πρόκριση με 58-54.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν πραγματικά σπουδαίο θέαμα, παίζοντας μεστό και πειθαρχημένο μπάσκετ. Οι έφηβοι του Θοδωρή Καζακίδη κρατούσαν στα μέτρα τους το παιχνίδι μέχρι τη Τρίτη περίοδο, ώσπου μίλησε η ευστοχία των Μπάγια και Λουίτζι, οι οποίοι πέτυχαν στην τέταρτη περίοδο τους 20 από τους 21 πόντους της ομάδας τους και έκαναν το τελικό 58-54.

Το έλεγχαν

Η πρώτη περίοδο ήταν πέρα για πέρα αναγνωριστική και το 11-11 ήταν ότι μπόρεσαν να δώσουν οι δύο ομάδες. Η δεύτερη περίοδο άνηκε στον ΑΟ Πάρου, που παίζοντας πολύ καλή άμυνα πήρε κεφάλι στο σκορ και πήγε στο ημίχρονο με οχτώ πόντους διαφορά (19-27).

Ευστοχία και απειρία

Στην επανάληψη ο Άτλαντας προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι και 4 λεπτά πριν το τέλος έφτασε στον -1 (33-34). Οι μικροί του ΑΟ Πάρου κάπου εκεί αντέδρασαν και κατάφεραν και πάλι να αυξήσουν τη διαφορά στους έξι,, κάνοντας το 37-43, που ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου.

Ο Μπάγια του Άτλαντα, είχε προειδοποιήσει, έχοντας μέχρι τότε 19 πόντους στο παιχνίδι και ό ίδιος με την βοήθεια του Λουίτζι θα πετύχουν στη συνέχεια 20 από τους 21 πόνους για την ομάδα τους και θα κάνουν την μεγάλη επιστροφή στο ματς με ένα σερί 21-11 στην 4η περίοδο. Οι έφηβοι του ΑΟ Πάρου προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τέλος, αλλά στάθηκαν άστοχοι με το τελικό 58-54 να του αφήνει πικρή γεύση.

Πάντως η Παριανή ομάδα που αποτελείτε κυρίως από παίχτες παιδικού, κέρδισε τις εντυπώσεις και άφησε πολλές υποσχέσεις για την δημιουργία μιας μεγάλης ομάδας.

Οι δύο ομάδες ολοκληρώνουν αύριο το φετινό τους ταξίδι στο κυκλαδίτικο πρωτάθλημα, αφού αρχικά στον Μεγάλο τελικό που θα γίνει στις 9:00 ο Άτλαντας θα αντιμετωπίσει την Ερμούπολη και στις 12:00 ο ΑΟ Πάρου θα αναμετρηθεί με τον Πανναξιακό ΑΟΝ για τις θέσεις 3-4.

Δεκάλεπτα: 11-11, 8-16, 18-16, 21-11.

Άτλαντας (Αξιώτης): Μπάγια 29 (2), Λάτσε 1, Λουίτζι 15 (1), Γκότσης, Διαμαντόπουλος, Σιέχου, Βιτζηλαίος 1, Καραμολέγκος 6, Χουλιούμης 6.

ΑΟ Πάρου (Καζακίδης): Καλακώνας, Σκιαδάς 4, Καπετανέας, Χερουβείμ 11, Δεκαβάλας 6, Κορτιάνος 6, Παπαχατζής 14 (4), Καλόγερος 6, Σιφναίος 3 (1), Μπιζάς 4, Δούζας.

Διαιτητές: Βαμβακούση - Κιουλάφας