Σάββατο, 01 Ιουνίου 2013 08:45

Ανώριμοι και Νάουσα στον μεγάλο τελικό της Πάρου!

Διεξήχθη χτες η ημιτελική φάση του final four του τοπικού πρωταθλήματος μπάσκετ στην Πάρο με τη Νάουσα και τους Ανώριμους να παίρνουν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό που θα γίνει την Κυριακή το βράδυ.

Η Μάρπησσα και η Fabulous5 θα αναμετρηθούν στον μικρό τελικό για την τρίτη και τέταρτη θέση.

marpissa-anorymoi-31-5-2013-2

Μάρπησσα - Ανώριμοι 41-51 (22-19)

paros-corali 1Στον πρώτο χρονικά αγώνα οι Ανώριμοι επικράτησαν με 51-41 επί των Μαρπησσαίων με έναν καταπληκτικό Νίκο Γκουρογιάννη να σημειώνει 18 πόντους. Τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Καλίμπε και Ιορδάνης. Από την Μάρπησσα πολύ καλός ήταν ο Μάριος Ρούσσος και ο Δημήτρης Χριστόφορος.

Οι Ανώριμοι αν και ξεκίνησαν καλά δεν μπόρεσαν να κλείσουν το ημίχρονο θετικά έτσι οι Μαρπησσαίοι βρέθηκαν να νικούν στην ανάπαυλα με 3 πόντους διαφορά (22-19). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού με εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο οι Ανώριμοι πήραν διαφορά εννέα πόντων (27-36) που ήταν αρκετή για να το κρατήσουν έως το τέλος και να πάρουν μια σχετικά εύκολη πρόκριση στον τελικό του φετινού πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα : 06-11/16-08/05-17/14-15.

Μάρπησσα: (Τριβυζάς Ν.) Μουρογιάννης 1 , Κληρονόμος 2, Χριστόφορος Δ. 9, Λουκιανός, Χριστόπουλος 6, Ρούσσος Μ. 13, Μπελούκης, Τσαντουλής, Κυριακόπουλος, Χριστόφορος Β.5(1),  Βιτζηλαίος 5(1), Χριστόφορος Δομ.

Ανώριμοι: (Γκουρογιάννης Ν.) Κολοβός, Σαρρής Ν. 7, Ιορδάνης 8, Πιερτζοβάνης, Σαρρής Γ. 2, Γκουρογιάννης Κ., Χανιώτης 2, Βαγιόπουλος 4(1), Γκουρογιάννης Ν. 18(1), Καλίμπε 10.

naoussa-fabulous2-31-5-2013-3

ΝΑΟΥΣΑ - FABULOUS 5 64-58

paros-ntolkas-epiplo-new300Στον άλλο αγώνα  μεταξύ των Ναουσσαίων και των Δρυωτών είχαμε πραγματικό ντέρμπυ αφού μέχρι το φινάλε οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ.

Βλάχος και Δαβερώνας ξεχώρισαν από τους Ναουσσαίους ενώ από τους Fabulous5 ο Μπίρμπας με 26 πόντους ξεχώρισε από τους ηττημένους. Πολύ καλή απόδοση και για τον Αλέξανδρο Παντελαίο.

Οι δύο ομάδες έως το ημίχρονο πήγαιναν κυριολεκτικά πόντο πόντο δίνοντας μεγάλο σασπένς στους φίλους που βρέθηκαν την Μάρπησσα για να παρακολουθήσουν τον αγώνα. Στο 3ο δεκάλεπτο η Νάουσα με μία άμυνα γρανίτη και επίθεση σταθερά στους 15 πόντους ανα δεκάλεπτο, πήραν διαφορά 9 πόντων. Οι Fabulous5 προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως παρότι ήταν πολύ καλοί στην επίθεση δεν μπόρεσαν να αποφύγουν τα λάθη στην άμυνα χάνοντας τελικά με 58-64.

Δεκάλεπτα : 15-14/15-16/15-06/19-22.

Νάουσα : (Δαβερώνας) Παπαδάκης 11, Βλάχος 19, Κορτιάνος, Γαβαλάς 6, Αρκουλής 6, Δαβερώνας 19, Πολυχρονάκης 3.

Fabulous 5: (Βιτζηλαίος Α.) Κουνής 4, Παντελαίος Α. 12(2), Πούλιος, Παντελαίος Ν. 5(1), Χριστόφορος Γ. 8, Δελέντας, Γιαννούλης 1, Μπίρμπας 26(1), Μηνάς 2.

Ο μικρός τελικός  Μάρπησσα - Fabulous 5 θα διεξαχθεί  τη Κυριακή στις 6:00μμ και ο μεγάλος τελικός  Ανώριμοι - Νάουσα στις 8:00μμ.