Κυριακή, 08 Σεπτεμβρίου 2019 18:05

Με σπασμένα φρένα ο Πανθηραϊκος 1-0 την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ προχωρώντας στο Κύπελλο [vid]

Συνεχίζει να... γράφει ιστορία ο Πανθηραϊκός που δείχνει ασταμάτητος έχουν ξεκινήσει ιδανικά τη σεζόν.

Το συγκρότημα του Γιάννη Σιλεβίστα πήρε τη νίκη απέναντι στην ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ σε ματς που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην Γ' φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Γιώργος Περιάλης που ήταν η "Χρυσή αλλαγή" καθώς δικαίωσε τον Γιάννη Σιλεβίστα που τον πέρασε στο παιχνίδι σκοράροντας το τέρμα που έκρινε τη συνάντηση.

Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα, ο Πανθηραϊκός είχε την κυριαρχία έχοντας καλή στιγμή στα πρώτα δευτερόλεπτα με τον Παληγεώργο που πήγε άθελα του να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με τον Βλαχάκη να απομακρύνει την τελευταία στιγμή.

Στην επανάληψη, ο Πανθηραϊκός ανεβάσε στροφές και έφτασε δίκαια στη νίκη που σήμανε πρόκριση στην επόμενη φάση

Αύριο η ομάδα της Σαντορίνης θα μάθει τον αντίπαλο της που θα είναι σύλλογος της Football League.

Όσον αφορά την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ πάλεψε το ματς έχοντας καλή εικόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως το τέρμα του Περιάλη αποσυντόνισε τους Χανιώτες.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

1' Γύρισμα από παίκτη του Πανθηραϊκό ο Παληγεώργος με το στήθος πήγε να βρει τον Βλαχάκη με τον πορτιέρο να αιφνιδιάζεται και να διώχνει την τελευταία στιγμή και στη συνέχεια της φάσης του σουτ του Παπασάββα κατέληξε άουτ.

2' Ζητάει πέναλτι ο Πανθηραϊκός.

37' Σουτ Κορετα η μπάλα άουτ.

42' Φάουλ Γεωργούλη η μπάλα κάπου βρίσκει και καταλήγει κόρνερ.

43' Σουτ του Βαλαβανόπουλου ο Βλαχάκης διώχνει με τα χέρια.

49' Ο Κόλα σκοράρει για την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ όμως το τέρμα ακυρώνεται ως οφσάιντ.

63' Σέντρα-σουτ του Τσόπελα περνάει μόλις άουτ από δεξί δοκάρι του Βλαχάκη.

64' Σουτ του Βαλαβανόπουλου η μπάλα μόλις αουτ

71' Εκτελεί το φάουλ ο Παληγεώργος με τον Βεστάκη να παίρνει την κεφαλιά και τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

72' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ. Ο Κορέτα βγάζει μια πάσα... λουκούμι στον Γιώργο Περιάλη που με διπλή προσπάθεια κάνει το 1-0

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Γιάννης Σιλεβίστας) Ζωντός, Τσόπελας, Χούσα, Μπιρμπίλι, Παληγεώργος, Λούκας, Παπασάββας, Λαμπρόπουλος, Κορέτα, Κόντι (58' Περιάλης), Βαλαβανόπουλος.

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Αστέριος Θέμελης) Βλαχάκης, Ίμερι (58' Βεστάκης), Μωυσίδης, Παληγεώργος, Μαζιώτης, Μποτωνάκης, Νικόλτσης (18' λ.τρ. Βαρδάκης), Γεωργούλης, Τσίτας, Πάγκαλος, Κόλα (77' Σινγκ).