Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου 2019 21:50

Με σούπερ... Αρβανίτη ο Καρτεράδος 3-1 τον Αστέρα Μαρμάρων για το Κύπελλο ΕΠΣ Κυκλάδων

Σε ένα ματς όπου τα πάντα συνέβησαν στο β' ημίχρονο, ο Καρτεράδος επικράτησε με 3-1 του Αστέρα Μαρμάρων και εξασφάλισε την πρόκριση στην β' φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Κυκλάδων όπου θα αντιμετωπίσει τον Αστέρα Τραγαίας.

Ανταπόκριση: Αντώνης Κοραής

Το συγκρότημα του Μίμη Παναγιωτίδη είχε εξαιρετική παρουσία κυρίως στο β' μέρος και αφού εκμεταλλεύτηκε τις αδράνειες στην άμυνα του Αστέρα Μαρμάρων που έπαιξε με πολλές απουσίες.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Αρβανίτης, που πέτυχε δυο γκολ συμβάλλοντας τα μέγιστα στην πρόκριση των Σαντορινιών.

Το α' μέρος κύλησε με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, και τον Καρτεράδο να έχει τις ευκαιρίες με τον Αρβανίτη.

Στην επανάληψη είχαμε γκολ από τα αποδυτήρια αφού στο 52' ο Αχμετάι βρήκε τον Αρβανίτη που έκανε το σουτ ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Η απάντηση του Αστέρα ήρθε 10' αργότερα όταν ο Χαραλαμπίδης με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Το τέρμα αυτό αφύπνισε τους γηπεδούχους που στο 73' με κεφαλιά του Πρέκα μετά από κόρνερ του Αχμετάι προηγήθηκαν σε 2-1.

Ένα λεπτό αργότερα ο Αρβανιτης εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του Αστέρα και με σουτ έγραψε το τελικό 3-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αρκετοί φίλοι της Παριανής ομάδας συνόδευσαν το σύλλογο στο νησί του Ηφαιστείου, με τον πρόεδρο, Βαζαίο Πετρόπουλο να δίνει επίσης το παρών.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

4' Μετά από πάσα του Αχμετάι, ο Αρβανίτης βρέθηκε απέναντι από τον Σομπόνη αλλά αστόχησε.

19' Σουτ του Αρβανίτη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Μοστράτο

23' Ο Αριανούτσος εκανε το σουτ ασταθής απόκρουση του Σομπόνη αλλά στη συνέχεια της φάσης

24' Ο Αρβανίτης βρέθηκε απέναντι από τον Σομπόνη όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

35' Αρβανίτης σε τετ α τετ απέναντι από τον Σομπόνη, όμως ο τερματοφύλακας των Μαρμάρων μπλοκάρει.

45+1 Σουτ του Αρβανίτη στο δεξί δοκάρι του Σομπόνη, στην επαναφορά ο Αχμετάι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

52' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΡΤΕΡΑΔΟ 1-0. Ο Γκρούλιος με ωραία μπαλιά βρίσκει τον Αχμετάι και ο τελευταίος σέντρα στον Αρβανίτη ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0.

57' Πλασαριστή εκτέλεση φάουλ από τον Σελιστάσιο ο Βαρμάζης κάνει σέντρα σουτ λίγο άουτ.

62' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΜΑΡΜΑΡΩΝ. Μετά από λάθος των παικτών του Καρτεράδου, η μπάλα φτάνει στο ύψος της περιοχής και με τρομερό σουτ του Χαραλαμπίδη ο Αστέρας κάνει το 1-1.

74' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΡΤΕΡΑΔΟ. Κόρνερ Αχμετάι από δεξιά, ο Πρέκας με κεφαλιά κάνει το 2-1.

75' ΓΚΟΛ Ο ΚΑΡΤΕΡΑΔΟΣ 3-1. Αναταραχή στην περιοχή του Σομπόνη, με τον Αρβανίτη να γίνει αποδέκτης της μπάλας και με σουτ να κάνει το 3-1.