Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου 2019 20:39

Φιλική νίκη της Ελλάς Σύρου, 7-1 τον ΑΟ Πάγου [pics]

Λίγες μέρες πριν την επίσημη έναρξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων, η Ελλάς Σύρου επικράτησε με 7-1 του ΑΟ Πάγου σε φιλικό παιχνίδι.

Η Ελλάς μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, ήταν πιο επικίνδυνη και απείλησε πρώτη στο 2' με τον Ριγούτσο να βγαίνει τετ α τετ από τα αριστερά, να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Χάρης 8 σούταρε εκτός περιοχής με τον τερματοφύλακα του Πάγου να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 7' το σουτ του Πρίντεζη από τα αριστερά κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων και στο 12' ο ο τέρμ το πάγος απέκρουσε δύσκολα το δυνατό σουτ του Ευριπιώτη.

Ο ΑΟ Πάγου δημιούργησε την πρώτη και μοναδική του φάση στο πρώτο μέρος με τον Αρτέμη από πλεονεκτική θέση να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 14'.

Η πίεση της Ελλάς απέδωσε καρπούς και άνοιξε το σκορ στο 16' με τον Πρίντεζη να πιάνει την κεφάλια μετά από εκτέλεση κόρνερ και να κάνει το 1-0.

Η ομάδα του Βουτσίνου συνέχισε να πιέζει και είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Ριγούτσο να αναγκάζει τον τέρμ πάγος σε απόκρουση στο 17' ενώ ο ίδιος παίκτης στο 27' σημάδεψε το δοκάρι.

Η Ελλάς πέτυχε το δεύτερο γκολ της στο παιχνίδι με τον Πρίντεζη να παίρνει την μπάλα από τα αριστερά, έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον 8 Χάρης, κι αυτός με δυνατό σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-0.

Ο Ριγούτσος βγήκε από τα αριστερά μόνος του αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 40' η Ελλάς πέτυχε ακόμα ένα γκολ που ήταν προϊόν ομαδικής προσπάθειας. Ο Πρίντεζης από τα αριστερά βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Ευριπιώτη, αυτός γύρισε στον Ριγούτσο και σε κενό τέρμα έγραψε το 3-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η Ελλάς ξεκίνησε και στην επανάληψη δυνατά και πέτυχε το 4-0 στο 49' με τον Βαβουράκη από το ύψος του πέναλτι. Στο 54' η ομάδα του Πάγου μείωσε σε 4-1 με το απευθείας φάουλ του Αργυρού.

Το 5-1 έγινε από τον Ριγούτσο με κοντινή προβολή στο 58' και ο Ευριπιώτης στο 60' με πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-1.

Το τελικό 7-1 διαμόρφωσε ο Ριγούτσο από κοντά στο 81'.

Ελλας Σύρου (Βουτσίνος): Καπέλλας, Βαβουράκης, Καραμολέγκος, Κοτζαπανιώτης, Ταμάμης, Χαλκιάς, Παράβαλος, Μανουδάκης, Ευριπιώτης, Ρηγούτσος, Πριντεζης

Αγωνίστηκαν επίσης: Μαραγκός, Φραγκουδάκης, Σαμιωτάκης, Βαρθαλίτης, Μανταλούνο

Πάγος (Φωκάς): Μαρουδιάς, Βοπόπουλος, Αλεξ, Κλιτόν, Φωτεινιάς, Αρακάς, Γαβρίλης, Αργυρός, Μάιπας, Ρούσσος Ι., Αρτέμης

Αγωνίστηκαν επίσης: Παπούδης, Εντού, Νικητίδης, Ρούσσος Κ., Βελέντζας, Ανδρεαδάκης, Τίμος