Κυριακή, 07 Οκτωβρίου 2012 14:13

Άγιαξ Σύρου-Σύρος 2002 3-0 (Νέων).

neon-syros2002-olympiakos-18-2-2012-2

Χθες το μεσημέρι στο γήπεδο της Ερμούπολης διεξήχθη το Συριανό "ντέρμπι", για το πρωτάθλημα Νέων, ανάμεσα στον Άγιαξ Σύρου και την ΑΠ Σύρος 2002.

Ο αγώνας για την 2η αγωνιστική του εφηβικού πρωταθλήματος, βρήκε νικητή τον "τυπικά" γηπεδούχο Άγιαξ, με σκορ 3-0.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και το αποτέλεσμα τους δικαιώνει.

Τα γκολ για τον "Αίαντα" πέτυχαν οι, Ξυγκάκης (2) με κεφαλιά στο 1ο ημίχρονο και σουτ εκτός περιοχής στις αρχές του 2ου , ενώ το σκορ σφράγγισε ο Καφτηράνης με σουτ, λίγο πριν τη λήξη του αγώνα.

Έτσι ο Άγιαξ Σύρου είναι μόνος 1ος στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος, καθώς έχει το απόλυτο σε νίκες και βαθμούς, ενώ ακολουθούν, στη δεύτερη θέση ο ΑΟ Μυκόνου και η Σύρος 2002 με 3 βαθμούς.

Αξίζει να σημειωθεί πως και η ομάδα του κ.Κάμπαξη έχασε μερικές κλασσικές ευκαιρίες, εδικά στο 1ο ημίχρονο, όπου σίγουρα θα μπορούσε να είχε προηγηθεί.

Συνθέσεις.

Άγιαξ Σύρου (Ρούσσος Γ.): Πρίντεζης , Χατζηιερεμίας , Χαλαβαζής , Ρηγούτσος , Φουάσσης , Σπανός , Καράβας , Ξυγκάκης , Γκούφας , Λοϊζος , Χούλης.

Αλλαγές: Σαϊπάς , Μενδρινός , Καφτηράνης , Ράπτης , Γεράρδης , Δεναξάς.

Σύρος 2002 (Κάμπαξης Δ.): Αραγιάννης , Ζαφείρας , Μαραγκός , Κόκα , Μιχάλοβιτς Γ. , Μιχάλοβιτς Ζ. , Φωτεινιάς , Χατζηκωσταντής , Παπαφίγκος , Μουλίδης , Βουτσίνος.

Αλλαγές: Ξανθόπουλος ( 45' ) , Μακρόπουλος ( 50' ) , Περιστεράκης ( 45' ) , Παχύλης ( 60' ) , Αργυρόπουλος ( 75' ) , Νέμετ ( 85' ).

Όλα τα νέα από τους Αιγαιοπελαγίτικους εδώ.