Κυριακή, 21 Απριλίου 2013 12:53

Και τώρα τελικός...

Θριαμβεύτρια την ομάδα του ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ ανέδειξε η αναμέτρηση με τον ΠΑΝΘΗΡΑΙΚΟΥ.

THIRA FYTROS XROMATAΤο ευρύ 6-2 δίνει τη δυνατότητα να διεκδικήσει τη συμμετοχή της στα μπαράζ ανόδου της Γ Εθνικής, στον τελευταίο αγώνα με το ΠΑΜΜΗΛΙΑΚΟ, που έχει επίσης 6 βαθμούς.

Θυμίζουμε ότι στα μπαράζ θα λάβουν μέρος και οι πρωταθλήτριες ομάδες 3 ακόμη ενώσεων.

Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΕΡΑΣ από τη Λέσβο, ο ΚΑΝΑΡΗΣ ΝΕΝΗΤΩΝ από τη Χίο και η ΑΕ ΒΑΘΥ-ΠΑΝΣΑΜΙΑΚΟΥ από τη Σάμο.

Ντέρμπυ για ένα ημίχρονο…

Εντυπωσιακό θέαμα και πολλά γκολ από την αρχή έως το τέλος του αφού σημειώθηκαν συνολικά 8! Γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αυτό που κράτησε περισσότερο το ενδιαφέρον των φιλάθλων αφού η ομάδα της Σαντορίνης ήταν κοντά στο σκορ πιέζοντας τους Μυκονιάτες κάνοντας το παιχνίδι να μοιάζει αμφίρροπο (σκορ ημιχρόνου 3-2) στο δεύτερο όμως και ιδιαίτερα μετά την αποβολή του Πέκα στο 68’ ο ΑΟ Μυκόνου ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού δημιουργώντας πολλές και καλές φάσεις αλλά και άλλα τρία γκολ δίνοντας διαστάσεις στο σκορ.

mykonos-pan8iraikos-21-4-2013-1

Το φλας του αγώνα

18' Ο Πανθηραϊκός χάνει μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Χριστιανός εκμεταλλεύτηκε μπαλιά από την άμυνα και βγήκε απέναντι σ τον Άντερσον, το οποίο και πήγε να «κρεμάσει», με την μπάλα όμως να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Μυκόνου.THIRA SARRHS MEGA SYSTEMS1

25' 1-0 Ο ΑΟ Μυκόνου κερδίζει πέναλτι, μετά από χέρι των αμυντικών του Πανθηραϊκού και ο Τσάλμας το μετατρέπει σε γκολ.

26' 1-1 Αμέσως  μετά τη σέντρα ο Πανθηραϊκός κερδίζει ένα κόρνερ που η εκτέλεση του στέλνει την μπάλα στα πόδια του Χριστιανού έξω από την περιοχή με τον τελευταίο να εξαπολύει ένα πολύ δυνατό σουτ, που αφού χτύπησε στο δοκάρι κατέλειψε στα δίχτυα της εστίας του Άντερσον.

28΄2-1 Άμεση και πάλι η απάντηση από τον ΑΟ Μυκόνου, ο οποίος κέρδισε ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Θεοδώρου που βρήκε τον Τσάλμα μόνο του στην περιοχή, με τον  τελευταίο με μία κεφαλιά να βάζει και πάλι μπροστά την ομάδα του.

39' 2-2 Το παιχνίδι παίρνει και πάλι φωτιά, όταν ο Πέκα εκτελεί ένα κόρνερ και ο Κολιούσης από καλή θέση, με το κεφάλι ισοφαρίζει σε 2-2.

44' 3-2 Φοβερή εξέλιξη στο παιχνίδι, αφού δεν έχουμε ευκαιρίες, παρά μόνο γκολ. Αυτή τη φορά ο ΑΟ Μυκόνου, με αυτογκολ, μπαίνει και πάλι μπροστά στο σκορ, όταν μετά από ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Αργυρίου, ο Τόσκα από αριστερά έκανε την παράλληλη σέντρα, με τον Στεφανάκη να προσπαθεί να διώξει, αλλά την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του.

Ημίχρονο ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ - ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ 3-2

58' Μέχρι τώρα στην επανάληψη δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο.

59' Αλλαγή για Πανθηραϊκό Φύτρος - Κωλέτσης.

59' Αλλαγή για ΑΟ Μυκόνου Πανέτας - Βαλαμούτης

65' ο Πέκα δέχεται την δεύτερη κίτρινη - κόκκινη κάρτα και ο Πανθηραϊκός μένει με 10 παίκτες.

67' 4-2 Η μπάλα χάνεται στο κέντρο από τους παίχτες του Πανθηραϊκού, με τον Κυπροτίδη να γίνετε κάτοχος της και να βγαίνει σε θέση τετ ατ τετ με τον Λιγνό, το οποίο και πλασάρει, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.THIRA PLAYLAND1

69' Ο Τόσκα χάνει μοναδικό τετ ατ τετ, με τον Λιγνό να εξουδετερώνει τον επιθετικό της Μυκόνου.

70' Αναγκαστική αλλαγή Μηνδρινού - Νομικού Μ. για τον Πανθηραϊκο.

75' Αλλαγή για τον ΑΟ Μυκόνου, βγήκε ο Ξένος μπήκε ο Νάζος.

76' 5-2 Τόσκα με ένα περίεργο σουτ ξεγελά τον Λιγνό και ουσιαστικά δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

78'  Η Τρίτη αλλαγή για τον ΑΟ Μυκόνου Καρατζάς - Αργυρόπουλος

83' 6-2 Ο Κυπριτίδης, έκλεψε την μπάλα στον χώρο του κέντρου και με σουτ έξω από την περιοχή διευρύνει ακόμα περισσότερο ρο σκορ.

Ο αγώνας διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο της Παροικιάς μπροστά σε 150 περίπου φίλους του ποδοσφαίρου.

mykonos-pan8iraikos-21-4-2013-2

Ο ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ, που προηγήθηκε στο ημίχρονο 3-2, αγωνιστηκε  με τους Αντερσον, Μπαλλη, Ξενο (75’ Νάζος), Καρατζα (79’ Αργυρόπουλος), Θεοδωρου, Αργυριου, Αργυροπουλο, Κυπριτιδη, Τοσκα, Τσαλμα και Πανετα (59’ Βαλαμούτης).