Σάββατο, 20 Οκτωβρίου 2018 23:20

Πύργος is... back, 2-0 τον ΑΣ Ίου [pics+video]

Μετά από έξι χρόνια ο Πύργος επέστρεψε και φρόντισε να το κάνει με τον πλέον ιδανικό τρόπο αφού στο πρώτο παιχνίδι που έδωσε για τη διοργάνωση του πρωταθλήματος επικράτησε με 2-0 του ΑΣ Ίου για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου.

Το συγκρότημα του Αλέξη Κωνσταντόπουλου επιβεβαίωσε ότι η εμφάνιση απέναντι στον Πανθηραϊκό, παρά τον αποκλεισμό από το Κύπελλο, μόνο τυχαία δεν ήταν δείχνοντας στοιχεία ομάδας που είναι ανταγωνιστική, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι βρίσκεται στο επιθυμητό επίπεδο.

Από την άλλη, ο ΑΣ Ίου έμεινε στη νίκη της πρεμιέρας με τον Αστέρα Τραγαίας με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να ανταποκριθεί στις συνθήκες του αγώνα.

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι δημιουργώντας ευκαιρίες με κύριους εκφραστές του Κύλογλου, Βουλγαράκη και Μανώλη Νομικό.

Στο 3' με σουτ του Μανώλη Νομικού και στο 72' με πέναλτι ο Κελλίδης που κέρδισε ο Μανώλης Νομικός σε μαρκάρισμα από τον Καρρά, ο Πύργος πέτυχε τα τέρματα που έκριναν το ματς.

Οι φάσεις του αγώνα

3' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ. Σουτ του Μανώλη Νομικού η μπάλα στα δίχτυα.

10 Καλοζυγισμένο σουτ του Κελλίδη η μπάλα μόλις άουτ.

29' Ο Βουλγαράκης κάνει το σουτ ο Βολικάκης μπλοκάρει τη μπάλα

32' Σουτ του Κελλιδη  ο Βολικάκης διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

34' Φάουλ του Λύκου η μπάλα άουτ.

41' Ο Βουλγαράκης γύρισε τη μπάλα όμως ο Φραγκίσκος Καρράς απομάκρυνε.

52' Σουτ του Βουλγαράκη η μπάλα στα σώματα.

54' Σουτ του Γιωργου Νομικου η μπάλα λίγο αουτ.

57 Κεφαλια Βαγγέλη Νομικού μετά από κόρνερ η μπάλα άουτ

69' Ο Μανώλης Νομικός βρέθηκε απέναντι από τον Βολικάκη όμως ανατράπηκε από τον Φραγκίσκο Καρρά και ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών,

71' Ο Κελλίδης από τα 11 βήματα σκοράρει όμως ο διαιτητής υποδεικνύει επανάληψη του πέναλτι.

72' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ. Κελλιδης ευστοχεί για δεύτερη φορά κάνοντας το 2-0.

ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ (Αλέξης Κωνσταντόπουλος) Καλαμάτας, Κάτσος (82' Κλουβάτος Κ.), Κλουβάτος Στ., Νομικός Β., Τσιρογιάννης (87' Κυβρικοσαίος), Λύκος, Νομικός Μ., Νομικός Ι. (91' Νομικός Η.), Κελλίδης (91' Λύτρας), Κύλογλου, Βουλγαράκης.

ΑΣ ΙΟΥ (Θοδωρής Καραβάς) Βολικάκης, Τασουλής, Στράκας (79' Τριαντάφυλλος), Καρράς Φρ., Καρράς Κ., Πούλος (87' Σταυράκης), Κώνστας (90' Καλαθάς), Πισκάσι, Τσιτώνας, Νομικός, Καζίμι.