Κυριακή, 02 Δεκεμβρίου 2018 14:22

"Διαστημικός" ο ΑΣ Ιου, 7-3 τον... μαχητικό για ένα ημίχρονο ΠΑΣ Νάξου [vid]

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΑΣ Ίου που έχοντας ένα εκρηκτικό α' μέρος όπου προηγήθηκε με 5-0, επικράτησε με 7-3 του ΠΑΣ Νάξου που εμφανίστηκε στο γήπεδο κυρίως στο β' μέρος.

Το συγκρότημα του Θοδωρή Καραβά καθάρισε την υπόθεση νίκη σε διάστημα 20' αφού το σκορ ήταν στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο 4-0.

Όσον αφορά την εικόνα του ματς, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο α' μέρος αφού ήταν απόλυτα αποτελεσματικοί σε ό,τι ευκαιρία -σχεδον- δημιούργησαν, με τον ΠΑΣ Νάξου να δείχνει υπνοτισμένος και να μην μπορεί να αντιδράσει πληρώνοντας το σοβαρά ατομικά λάθη

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και μείωσαν σε 5-3 όμως το 6-3 που έγινε από τον Ξενιό ψαλίδισε τις ελπίδες των "οράνιε" για θετικό αποτέλεσμα.

Στο 6' έγινε το 1-0 με το αυτογκολ του Μαρκόπουλου, με τον Ξενιό στο 10' να κάνει το 2-0. Στο 15' ο Τσιτώνας έκανε το 3-0, με τον Κώνστα στο 20' και τον Ξενιό στο 38 με απευθείας εκτέλεση κόρνερ να κάνει το 5-0.

Στο 21' έχασε πέναλτι ο  Σταματίου.

Στο 51', 56 και 63' ο Γιώργος Ανεβλαβής με ένα χατ-τρικ μείωσε σε 5-3 πετυχαίνοντας για πρώτη φορά στην καριέρα του τρία γκολ σε ένα ματς. Στο 74' ο Ξενιός με ωραίο φάουλ και στις καθυστερήσεις ο Τσιτώνας με σκαφτό σουτ έκαναν το 7-3.

Με τη νίκη αυτή ο ΑΣ Ιου έφτασε τους έξι βαθμούς και προσπέρασε τον ΠΑΣ Νάξου που βρίσκεται στην προτελευταία θέση με έξι βαθμούς.

Σε εξαιρετική ημέρα Πισκάκι, Τσιτώνας και Ξενιός για τον ΑΣ Ίου και κυρίως ο τελευταίος καθώς πέρα από το χατ-τρικ δημιουργούσε ρήγματα στην αντιπαλη εστια.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ.

1΄Σουτ του Ξενιου ο Μαρκοπουλος με τα ποδια.ς

3' Οι αμυντικοί του ΑΣ Ιου προλαβαίνουν τον Ανεβλαβη και διώχνουν σε κορνερ.

6 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣ ΙΟΥ. Αυτογκολ Μαρκοπουλος δεν υπολόγισε σωστά τη μπάλα και την έστειλε άθελα του στα δίχτυα της εστίας του.

10' ΓΚΟΛ Ο ΑΣ ΙΟΥ. Με τον Ξενιο να γίνεται το κάτοχος της μπάλας μετά την ασθενή απόκρουση του Μαρκόπουλου στο σουτ του Τσιτώνα και με σουτ να κάνει το 2-0.

15' ΓΚΟΛ Ο ΑΣ ΙΟΥ. Σουτ του Ξενιου διώχνει ο Μαρκπουλος και με σουτ ο Τσιτωνας που επωφελήθηκε κανει το 3-0.

20' ΓΚΟΛ Ο ΑΣ ΙΟΥ. Ο Κώνστας βρέθηκε απέναντι  από τον Μαρκόπουλο και με ωραία λόμα έκανε το 4-0.

21' Κερδίζει πέναλτι ο ΠΑΣ ΝΆΞΟΥ με τον Γκούφα μετά από μαρκάρισμα του Χάσα.

Εκτελεί ο Σταματίου δοκάρι και έξω.

31 Στρώνει ο Σταματίου στον Ανεβαβλή που σουτάρει η μπάλα αουτ.

35 Κεφαλιά Σερμαδι μπλοκαρει ο Βολικάκης

38' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣ ΙΟΥ. Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ξενιου και 5-0

47' Ο Κώνστας βρήκε τον Ξενιο ο οποίος έκανε το σουτ όμως ο Σέργης έδιωξε με τα πόδια.

51 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΝΑΞΟΥ. Με σέντρα-σουτ ο Ανεβλαβής κάνει το 5-1.

54' Σέντρα σουτ Γκούφα λίγο άουτ

56' ΠΑΣ ΝΑΞΟΥ 5-2. Ανεβλαβής με ατομική ενέργεια και σουτ μειώνει σε 5-2.

58 Κεφαλιά Ανεβλαβή ο Βολικάκης μπλοκάρει.

60' Σουτ του Λέκκα εντυπωσιακά ο Βολικάκης σε κόρνερ.

62' Σουτ του Ανεβλαβη παλι ο Βολικάκης σε κορνερ

63' Πεναλτι για τον ΠΑΣ Ναξου σε χερι του Καρρα μετα απο σουτ του Σταματιου.

64 ΓΚΟΛ Ο ΠΑΣ ΝΑΞΟΥ. Το πέναλτι αναλαμβάνει ο Ανεβλαβής και κάνει το 5-3

66' Σουτ του Ματθαιου Μανδηλαρά μόλις αουτ.

68' Φάουλ Ανεβλαβή μπλοκάρει ο Βολικάκης

74' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΙΟΥ. Αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Ξενιού και 6-3

77' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣ ΙΟΥ. Ψηλοκρεμαστό του Τσιτώνα δοκάρι

78' Σουτ του Ανεβλαβή ο Βολικάκης διώχνει σε κρονερ.

84' Φαουλ Ανεβλαβή και πάλι ο Βολικάκης σε κορνερ.

85' Μετά το κορνερ κεφαλιά Σταματιου λιγο αουτ

90' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣ ΙΟΥ 7-3. Τσιτωνας με πλασε και γκολ.

90+1 Σουτ του Ξενιου η μπαλα στην εξωτερική πλευρά των δικτυών και αουτ.

Με λάθη η διαιτησία του Παντελάκη που είχε σε καλή ημέρα τον βοηθό Κουλακιώτη και την κυρία Μαργαρίτη.

ΑΣ ΙΟΥ (Θοδωρής Καραβάς) Βολικάκης, Χασα (90' Στρακας Ι.), Στράκας Α., Καρρρας Φρ., Καρράς Κ., Πούλος, Ξενιος Καλαθας (55' Σταυράκης), Κώνστας (78' Βαγιάκης), Πισκάσι (88' Μπάτσαλης), Τσιτώνας.

ΠΑΣ ΝΑΞΟΥ (Νικος Σπαης) Μαρκόπουλος (46' Σέργης), Καράι (83' λ.τρ. Μερεπέζα), Λαγογιάννης, Κόρρα, Πιτταράς, Μανδηλαράς, Σερμάδι, Γκούφας, Λέκκας, Ανεβλαβής, Σταματίου.