Σάββατο, 09 Φεβρουαρίου 2019 16:48

Κορυφή για τον ΑΟ Πάρου και νίκη 2-0 κόντρα στον Αστέρα Μαρμάρων [pics]

Έστω και προσωρινά ο ΑΟ Πάρου πέρασε στην κορυφή του 2ου ομιλου έχοντας δυο ματς περισσότερα από τον ΑΟ Σερίφου.

Η ομάδα του Χρήστου Γαβαλά χωρίς να πραγματοποιήσει αρκετά καλή εμφάνιση νίκησε με 2-0 τον Αστέρα Μαρμάρων που σε καμία περίπτωση δεν έδειξε το πρόσωπο των προηγούμενων αγωνιστικών έχοντας κακή εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Με το τρίποντο αυτό στο ματς που αφορούσε την 13η αγωνιστική, ο ΑΟ Πάρου έφτασε τους 30 βαθμούς σε 13 ματς.

Από την άλλη ο Αστέρας Μαρμάρων έμεινε στην 4η θέση με 19 βαθμούς.

Στο α' μέρος οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι έχοντας την κατοχή σε όλο το ματς. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν σε παθητικό ρόλο και χρειάστηκε να γίνει το 2-0 για να πάρουν... μπρος.

Στο 28' ο Γιουρτζίδης με φάουλ κάνει το 1-0, με τον Τσούκε στο 67' με κεφαλιά να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, μέσα σε αποθέωση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από το ματς αποβλήθηκαν και οι δυο προπονητές. Για τον ΑΟ Πάρου εκτός γηπέδου πέρασε ο Χρήστος Γαβαλάς για διαμαρτυρία ενώ στο 75' ήταν η σειρά του Χρήστου Σάμιου να περάσει εκτός των τεσσάρων γραμμών για εξύβριση στον διαιτητή, ενώ και στο τέλος του αγώνα υπήρξε μιικροένταση. Ντεμπούτο για τον ΑΟ Πάρου έκανε ο Χρήστος Ρέλλας.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

28' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΑΡΟΥ. Ο Γιουρτζίδης με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ κάνει το 1-0.

31' Κεφαλιά Ρέις μπλοκάρει ο Χαριστός

37' Ο Κληρονόμος κάνει το φάουλ ο Παρζάλης σκοράρει με κεφαλιά όμως το τέρμα ακυρώνεται μετά από υπόδειξη του διαιτητή για επιθετικό φάουλ πάνω στον Γιαννούλη.

38' Μεγάλη φάση για τον ΑΟ Παρου με τον Αρκουλή να βγαίνει απέναντι από τον Αμπράμοβ και να σουτάρει όμως ο τερματοφύλακας με εξαιρετική απόκρουση έδιωξε κόρνερ.

57' Κόρνερ Κληρονόμου κεφαλιά του Ρέις δύσκολα ο Χαριστος.

59' Ο Κουζούμης αποβάλλει από τον πάγκο τον προπονητή των γηπεδούχων για διαμαρτυρία.

67' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΑΡΟΥ. Ο Γιαννούλης εκτέλεσε το φάουλ και ο Τσούκε που βρίσκονταν στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έκανε το 2-0.

69' Ο Χίσκα βρήκε τον Ράπτη που έκανε το σουτ το οποίο έδιωξε δύσκολα ο Αμπράβομ.

71' Ο Αρκουλής κάνει την ατομκή προσπάθεια και το σουτ με τη μπάλα να περνάει άουτ.

75' Αποβάλλει και τον προπονητή του Αστέρα Μαρμάρων, Χρήστο Σάμιο ο Κουζούμης

78' Κόρνερ Κληρονόμου κεφαλιά Αναστασάκη η μπάλα άουτ.

86' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΜΑΡΜΑΡΩΝ. Την άγουσα για τα αποδυτήρια παίρνει ο Κρητικός για σκληρό μαρκάρισμα.

Διαιτητής ήταν ο Κουζούμης με βοηθούς τους Αγγέλου και Γ. Μαθιουδάκη.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Χρήστος Γαβαλάς) Χαριστός, Ρέλλας, Καντιώτης, Καραφυλλάκης, Χίσκα, Γκιόκα (59' Κούτσα), Ράπτης (90+1' Μπέρτι), Γιουρτζίδης, Αρκουλής (83' Σαρρής Α.), Γιαννούλης. Τσούκε.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΡΜΑΡΩΝ (Χρήστος Σάμιος) Αμπράμοβ, Μπελούκης (61' Χαραλαμπίδης), Κλούβας, Παρζάλης, Κρητικός, Ρέις, Αναστασάκης, Κληρονόμος, Αλιπράντης, Μοστράτος, Αντιπαριώτης.