Σάββατο, 23 Μαρτίου 2019 16:11

Μεγάλη νίκη με σπουδαία ανατροπή για τον ΑΣ Ίου, 3-2 τον Αστέρα Μαρμάρων [vid+pics]

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο ΔΑΚ Νάξου από τον Αστέρα Μαρμάρων στο α' μέρος ο ΑΣ Ίου πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 πετυχαίνοντας τρια γκολ στην επανάληψη για την 2η αγωνιστική των ειδικών αγώνων όσον αφορά τις ομάδες που τερμάτισαν στην 4η θέση των ομίλων της Α' κατηγορίας.

Στο α' μέρος ο Αστέρας Μαρμάρων ήταν ανώτερος και δίκαια προηγήθηκε με 0-2 στο σκορ με γκολ του Ρέις στο 4' με κεφαλιά και του Παρζάλη στο 32'.

Στην επανάληψη η Ίος βελτιώθηκε με τον Ντόντα στο 39' με κεφαλιά μετά από φάουλ του Πισκάσι να κάνει το 1-2 και τον τελευταίο στο 67' να ισοφαρίζει με φάουλ.

Στο 82' ο Ντόντα έκανε το 3-2.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

4' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΜΑΡΜΑΡΩΝ. Μετά από σέντρα του Σταμάτη Μπελούκη ο Ρέις με κεφαλιά κάνει το 0-1.

25' Ο Κρητικός εκτελεί το φάουλ ο Ρέις κάνει την κεφαλιά όμως μπλοκάρει ο Βολκάκης.

29' Σουτ του Ντόντα στα πόδια του Μοστράτου και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Πισκάσι καταλήγει άουτ.

32' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΜΑΡΜΑΡΩΝ. Ο Χαραλαπίδης εκτέλεσε το κορνερ και ο Παρζάλης κάνε το 0-2.

37' Ακυρώνεται γκολ ως επιθετικό φάουλ του Ρέις για τον Αστέρα Μαρμάρων. Θεωρεί ο Φαν Άακεν ότι έκανε επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα Βολικάκη.

47' Ο Χααρλαμπίδης βγήκε απέναντι από τον Βολικάκη και έκανε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

49 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣ ΙΟΥ. Εκτέλεση φάουλ ο Πισκάσι και με κεφαλιά ο Ντόντα κάνει το 1-2.

56'  Εκτελεί το φάουλ ο Καρράς ο Μωραϊτης παίρνει την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει μόλις άουτ.

59' Φάουλ Κληρονόμου αουτ.

67' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣ ΙΟΥ. Ο Πισκάσι με φάουλ κάνει το 2-2.

80' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣ ΙΟΥ. Με σουτ ο Ξενιος.

82' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣ ΙΟΥ. Ο Ξενιος βρίσκει τον Ντόντα που αποφεύγει τον Αμπραμοβ και κάνει το 3-2.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Φαν Αακεν με βοηθό τον Χατζόπουλο και την κα. Ψαρρά.

ΑΣ ΙΟΥ (Θοδωρής Καραβάς:) Βολικάκης, Σταυράκης, Στράκας Α., Χάσα, Καρράς, Καλαθάς (90+1 Ιωαννίδης), Πισκάσι, Κιαζίμι, Ξενιός, Νομικός (6' λ.τρ. Μωραϊτης), Ντόντα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΡΜΑΡΩΝ: Αμπράμοβ, Αναστασάκης, Παρζάλης, Μπελούκης Στ., Κληρονόμος, Κρητικός, Ρέις, Αντπαριώτης, Αλιπράντης, Μοστράτος, Χαραλαμπίδης (85' Μπελούκης Α).